poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test pánských holicích strojků: Vyměnitelné hlavice jsou lepší

17.11.2020

Nejlepší pánské holicí strojky s vyměnitelnými čepelemi patří k těm nejdražším. Dobré výsledky ale získaly i levnější značky. Jednorázová holítka jsou v průměru levnější, ovšem kvalitou vyměnitelným čepelím nemohou konkurovat.

V testu německé organizace Stiftung Warentest soutěžilo 12 strojků s vyměnitelnou hlavicí a tři jednorázové strojky. Zkoušky probíhaly v laboratoři i v domácím prostředí. Do testu se zapojilo celkem 123 mužů. Testovány byly modely Amazon Solimo s 5 čepelemi, dm Balea Men Precision 5 Flex-Pro, Gillette Fusion 5, Gillette Fusion 5 ProGlide, Gillette Mach 3, Gillette SkinGuard, Hofer Ombia Men Delta 6+ Trimmer, Lidl Cien Men Shark s 5 čepelemi, Müller Aveo Men 5+1, Wilkinson Sword Hydro 3, Wilkinson Sword Hydro 5, Wilkinson Sword Protector 3 a jednorázové dm Balea Men se třemi čepelemi, Gilette Blue 3 Smooth a Wilkinson Sword Xtreme 3 Sensitive.

Hodnotila se kvalita holení (jednodenní a třídenní strniště, těžko přístupná místa, pohodlí při holení), šetrnost k pokožce (při i po holení, podráždění, poranění), odolnost čepele, snadnost zacházení (např. čištění), pohyblivost holicí hlavy, ochrana čepele, počet náhradních hlavic v balení nebo cena.

Na prvních čtyřech příčkách se umístily modely značky Gillette, které zdaleka předčily všechny ostatní ve třech hlavních disciplínách - hladká pokožka, hladké oholení a dlouhodobě ostré čepele. I ostatní holicí strojky s vyměnitelnou hlavicí fungovaly dobře a šetrně a některé jsou podstatně levnější než vítěz.

Jednorázové holicí strojky se s nimi nemohou srovnávat. Ačkoliv oholí dobře, po některých zůstává pokožka podrážděnější, čepele se rychle otupují a neklouzají po tváři tak hladce jako vyměnitelné hlavice. Hlavice je u jednorázových modelů méně pohyblivá a nepřizpůsobuje se tak dobře tvaru tváře nebo těla. Jednorázové strojky jsou také vesměs lehčí, a proto se s nimi hůře manipuluje.

Počet čepelí v testu nehrál roli. Strojek Gillette SkinGuard dosáhl nejdůkladnějšího a nejšetrnějšího oholení, ačkoliv má pouze dvě čepele. Předsudek hojně živený reklamami výrobců, že větší počet čepelí znamená lepší oholení, je neopodstatněný.

Trvanlivost čepelí testovali účastníci v domácích podmínkách. Používali strojky tak dlouho, jak to bylo možné, a měnili je, až když čepele nezvládaly vousy odstranit a začalo docházet k podráždění pokožky nebo drobným poraněním.

Jednorázové strojky vydržely 5–9 holení, otupily se podstatně rychleji než výrobky s vyměnitelnou hlavicí. Ačkoliv jsou levnější, vytvářejí tak více odpadu. Nejdéle (18 holení) vydržel strojek Gillette Fusion 5 ProGlide. Oholení silnějších vousů s ním stálo 33 centů. Přesto jsou výrobky značky Gillette celkově nákladné. Holení kvalitními holicími strojky od jiných výrobců vás obvykle vyjde podstatně levněji.

Podle rakouské spotřebitelské organizace VKI je dobré řídit se při výběru a používání pánského holicího strojku několika zásadami. Důležitá je výdrž, která je u strojků s vyměnitelnou hlavicí podstatně delší. Nejdráž vás podle testu oholí modely Gillette Fusion 5 ProGlide a Gillette Fusion 5.

Neřešte počet čepelí, protože nemá vliv na kvalitu oholení. U modelů s více čepelemi jsou mezery tak úzké, že se rychle ucpávají vousy a pěnou. Ty je pak třeba opakovaně vyplachovat během samotného holení. Na internetu koluje tip, jak naostřit čepel holicího strojku otřením o džínovinu, ale při takovém jednání existuje riziko, že hrubý materiál strojek spíše poškodí.

Podstatné je břitvy zbytečně neotupovat. Při čištění neklepejte břitvami o umyvadlo a snažte se strojek neupustit. Někdy je lepší holit se proti směru růstu vousů, ale máte-li citlivou pokožku, snížíte podráždění holením po směru růstu. Když si před holením umyjete obličej teplou vodou a necháte vlhkost vsáknout asi tři minuty, změkčí to vousy a holení bude snazší.

Související články