poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Krémy proti vráskám: Zázraky nečekejte

18.12.2020

Výrobci pleťových krémů na obalech slibují různé účinky, od okamžitých zázraků po reálné přínosy pro pokožku. Vyznáte se v nich a víte, čemu věřit a s čím nepočítat?

Dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk opakovaně testovala řadu pleťových krémů. V průběhu zkoumání vyvstala řada otázek ohledně slibů na obalech. MUDr. Claus Zachariae z kliniky dermatologie a alergologie nemocnice Gentofte proto ohodnotil ty nejčastější z nich.

Krém „navrátí pokožce její pevnost po 4 týdnech.“

MUDr. Zachariae: Toto tvrzení je velmi vágní. Nevíme, zda se jedná o pevnost pleti z minulého týdne nebo z doby, kdy bylo spotřebiteli 21 let. Po čtyřech týdnech mohou někteří lidé skutečně zaznamenat změnu díky hydratujícím vlastnostem krému. Nejde však o trvalý účinek. Přestanete-li krém používat, zmizí i pocit zlepšení.

„Klinické a dermatologické testy prokázaly viditelnou redukci hlubokých vrásek.“

MUDr. Zachariae: Bral bych to s rezervou. U produktů s obsahem retinoidů z vitaminu A, které jsou na lékařský předpis, byla účinnost proti vráskám prokázána odbornými studiemi. Neznám ovšem žádnou vědeckou práci, která by jasně vypovídala o viditelné redukci vrásek při použití běžných volně prodejných krémů proti vráskám.

„Ochranný filtr v krému proti vráskám chrání před předčasným stárnutím pleti.“

MUDr. Zachariae: Je pravda, že krém s ochranným filtrem proti slunečnímu záření může chránit před škodlivými UV paprsky, které patří k nejčastějším příčinám vzniku vrásek.

„Pravidelným používáním krému lze zabránit vzniku nových vrásek.“

MUDr. Zachariae: Teoreticky lze zabránit vzniku vrásek do určité míry, pokud pravidelně používáte krém s ochranným filtrem proti škodlivému slunečnímu záření. To podle mne platí pro všechny krémy s ochranným filtrem, nejen pro krémy proti vráskám.

„Krém stimuluje (nebo zlepšuje) proces obnovy pokožky.“

MUDr. Zachariae:Pokud mohou výrobci prokázat například jednoprocentní zlepšení, musí to na obal napsat, i když výsledek na pohled nepoznáte. Je však otázkou, jaký účinek může mít přípravek bez obsahu konkrétních skutečně prověřených složek. Nicméně některé sloučeniny s obsahem vitaminu A umí docílit svěžejší a jasnější vzhled.

„Krém dlouhodobě hydratuje pleť.“

MUDr. Zachariae: Ano, to je důvěryhodná informace. Hydratační krémy zadržují vodu v pokožce, dokud je nepřestanete používat.

Související články