poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Špinavá rouška a suchá ústa škodí zubům a dásním

23.12.2020

Rouška může přispět k množení patogenů způsobujících zubní kaz. Problému však lze snadno čelit a rozhodně není důvodem k odmítání roušky jako ochranného prostředku v době pandemie.

Američtí zubaři si všimli, že v důsledku pandemie covid-19 stoupl počet pacientů s různými onemocněními ústní dutiny, vznikajícími v důsledku dlouhodobého používání ochranných roušek. Jde například o zubní kaz, zánět dásní nebo špatný dech. Lékaři odhadli, že tyto problémy se mohou vyskytnout u každého druhého pacienta, který přijde na preventivní prohlídku.

Podle MDDr. Moniky Stachowiczové z varšavského centra léčby a prevence parodontózy Periodentmá člověk s rouškou sklon dýchat spíše ústy než nosem. To zvyšuje suchost v ústech, což podporuje změny v bakteriální flóře a množení patogenů odpovědných za onemocnění zubů a dásní. Vlhko v ústní dutině je pro zdraví velmi důležité, protože sliny odplavují zbytky jídla z povrchu zubů, neutralizují působení kyselin a působí jako ochranná bariéra snižující riziko vzniku zubního kazu. Podporují také remineralizaci zubní skloviny, obnovují rovnováhu pH a obsahují tzv. defenziny, které brání množení škodlivých bakterií a plísní. Ve slinách jsou také protilátky s-IgA, IgG nebo IgM, které chrání tělo před infekcemi. Sliny působí jako přírodní ústní voda. Méně slin znamená více problémů.

Před problémy v ústní dutině, které může způsobit nošení roušky, se lze chránit její pravidelnou výměnou, upozornila polská spotřebitelská organizace Pro-Test. Jednorázovou roušku po použití vyhoďte, textilní perte co nejčastěji. Chcete-li z ní odstranit všechny mikroorganismy, zalijte ji vroucí vodou a po několika minutách ji dobře přeperte, usušte a důkladně přežehlete. Pro zdraví ústní dutiny a správné fungování imunitního systému je nezbytné, aby rouška byla čistá. Během dne se v ní hromadí bakterie, viry a plísně. Špinavá rouška není účinná a může vám ublížit.

Dlouhodobé a nesprávné nošení roušky může vést také k zápachu z úst. Ten způsobují hlavně anaerobní bakterie produkující těkavé sloučeniny síry. Specifický zápach se objeví po mnoha hodinách nošení, kdy ústa začnou vysychat. Přispívá k němu rovněž změna stravovacích návyků související s epidemií – konzumace jednoduchých cukrů v podobě sladkostí, rychlého občerstvení, slazených nápojů, brambůrků nebo bílého pečiva.

Související články