poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Část dětských chodítek je nebezpečná

18.1.2021

Dětská chodítka na kolečkách, ve kterých dítě sedí a odstrkuje se nožkama, mohou být nebezpečná – pohybují se rychle, neumožňují všestranný pohyb, dítě v nich sedí a neučí se skutečně chodit. K nejvážnějším úrazům patří těžká poranění hlavy.

Německá organizace pro dětskou bezpečnost opakovaně varuje před nebezpečím, které skýtají dětská chodítka s kolečky. Ta jsou určena dětem ve věku 6–15 měsíců, které ještě neumějí chodit. Skládají se z plastového nebo dřevěného rámu na kolečkách, ve kterém je sedátko, a pohybují se odrážením od podlahy. Mohou dosáhnout rychlosti až 10 km/h. Podle řady pediatrů i podle spotřebitelských testů jde o velmi problematický výrobek, připomněla organizace Stiftung Warentest.

Každý rok způsobují chodítka vážná poranění, ať už při pádu ze schodů nebo při silném nárazu do nábytku. V roce 2009 pro ně Evropská unie zavedla novou bezpečnostní normu, ale ani ta nevyřešila všechny problémy a stanovené standardy nezaručují dostatečnou bezpečnost. V Kanadě je prodej chodítek zakázán od roku 2004. Prodej z druhé ruky nebo na internetu je trestným činem. Počet úrazů způsobených používáním dětského chodítka na kolečkách ve Spojených státech prudce klesl až po několika rozsáhlých a intenzivních informačních kampaních.

Údaje z devíti evropských zemí v databázi úrazů EU (IDB) ukazují, že v 90 % případů se u zranění s chodítky jedná o poranění hlavy a v 31 % dokonce o poškození mozku. Existuje případ dítěte, které se kvůli chodítku skoro utopilo. Po sinějším odrazu se chodítko překlopilo, hlavička se dostala do kýble s vodou, konstrukce chodítka zafixovala polohu těla a neumožnila mu převrátit se zpět. Následkem bylo nevratné poškození mozku.

Batolata, která používají chodítko, začínají podle pediatrů později chodit sama, protože v chodítku sedí, přičemž se jejich rovnováha nebo svaly potřebné k chůzi nevyvíjejí dostatečně. Výzkumy prokázaly, že děti bez chodítka se naučí chodit dříve než ty, které ho používají. Chodítko může dětem s vývojovými poruchami uškodit i jinak, může dojít třeba k deformitám nohou nebo zhoršení stavu po mozkové obrně.

Úraz může způsobit rychlost pohybu. Rodiče ji obvykle podceňují a reagují pozdě. Dítě se pak zraní o okraje nábytku. Může také spadnout ze schodů nebo se převrátit po nárazu do překážky, což vede k poraněním lebky, otřesům mozku nebo zlomeninám končetin. Z chodítka batole dosáhne do větší výšky a může na sebe převrátit horkou kávu nebo hrnec ze sporáku. Rovněž se může dostat například k lékům na nočním stolku.

Chodítka, ve kterých dítě nesedí, ale pouze se jich přidržuje, jsou bezpečnější a více podporují zdravý vývoj.

Související články