poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Řada elektrických koloběžek nevyhovovala předpisům

16.2.2021

Polovina elektrických vozítek prověřených ve Francii byla nebezpečná a žádné nevyhovovalo předpisům.

Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž, spotřebu a potlačování podvodů (DGCCRF) zveřejnilo poznatky z kontroly 14 jednostopých elektrických vozítek a 2 hoverboardů prodávaných na francouzském trhu. Do kategorie jednostopých elektrických vozítek ve Francii patří například elektrické koloběžky, elektroskútry nebo segwaye.

Mnoho modelů nebylo opatřeno nutnými informacemi například o sídle výrobce, výkonu motoru nebo napětí, některé měly prohlášení o shodě s evropskou normou pouze v angličtině nebo jej zcela postrádaly. Návody k použití byly často neúplné a uživatelé nebyli upozorněni na nutnost používat výhradně příslušnou nabíječku.

DGCCRF odhalilo také cílené podvodné obchodní praktiky. Některá balení odkazovala na falešné označení údajně zaručující shodu se „všemi bezpečnostními normami“, jiná tvrdila, že stroj je vhodný pro děti, zatímco řidič takového vozidla musí být podle francouzských zákonů nejméně dvanáctiletý.

Polovina kontrolovaných zařízení mohla spotřebitele vážně ohrozit.Nebezpečí byla spojena s rizikem úrazu elektrickým proudem a s mechanickými riziky. Oba hoverboardy byly zvlášť nebezpečné, protože neprošly testy na přetížení baterie ani testy odolnosti proti vlhku.

Všechna zjištění vedla k sankcím různého stupně.

Související články