poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Cvičební míč z ČR obsahoval nežádoucí látky

22.2.2021

Čtvrtina sportovních pomůcek mezinárodního testu obsahovala nežádoucí chemické látky.

Sportovní pomůcky, jako jsou cvičební míče, podložky na jógu, činky, švihadla nebo plavecké vybavení, mohou obsahovat škodlivé chemikálie z evropského seznamu látek vzbuzujících mimořádné obavy. Ukázaly to testy velkého společného evropského projekt Life AskREACH.

Zkoumáno bylo 82 různých typů sportovního vybavení. 20 jich obsahovalo chemikálie vzbuzující mimořádné obavy. V devíti produktech bylo zastoupení škodlivin tak vysoké, že by se vůbec neměly prodávat. Sedm produktů obsahovalo ftaláty DEHP nebo DIBP, které jsou od července 2020 zakázány. Nejhorší byly výsledky zkoumání třech výrobků.

Švihadlo zakoupené ve Francii obsahovalo 24 % DEHP a další nežádoucí chemii ve formě chlorovaných parafinů s krátkým řetězcem, jejichž rozkládání v přírodě trvá mnoho let. Ve spotřebním zboží jich smí být maximálně 0,15 %, v inkriminovaném švihadle však šlo o 2,6 %. Nepovolený endokrinní disruptor ftalát DIBP se vyskytoval v míči na cvičení pilates z Lucemburska (41 %) a cvičebním míči z České republiky (35 %). Problematická byla také česká podložka na jógu.

Při nákupu sportovních pomůcek se u prodejce informujte o jejich složení. O obsahu problematických látek by vás měl informovat obratem. Vyhýbejte se výrobkům z PVC nebo vinylu, protože v nich mohou být ftaláty.

Související články