poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Farmaceutické společnosti nesmí zneužívat jedinečnost svých výrobků

24.2.2021

Společnost Pharmaceutical Aspen musí snížit cenu šesti protinádorových léčiv v průměru o 73 % na deset let a na pět let zaručit jejich dostupnost ve všech zemích Evropské unie.

Evropská komise zahájila v květnu 2017 formální šetření proti společnosti Aspen, která byla podezřelá ze zneužitísvého dominantního postavení na trhu a udržování příliš vysokých cen u šesti cytostatik. Jde o přípravky s účinnými látkami chlorambucil, melfalan, merkaptopurin, tioguanin a busulfan.

Používají se při léčbě některých forem rakoviny (např. hematologických nádorů) zejména u dětí a starších lidí a prodávají se pod různými značkami. Nemají přímou náhradu, a přestože jejich patenty již dávno vypršely, není k dispozici téměř žádná generická verze. Společnost Aspen převzala výrobu od GlaxoSmithKline v roce 2009 a v roce 2012 začala navyšovat ceny.

Italský úřad pro hospodářskou soutěž AGCM v roce 2016 uložil Aspenu pokutu ve výši 5 milionů eur za to, že podmiňoval dodávky zmíněných léků přijetím nárůstu cen v rozmezí 300–1500 %. Úřad rozhodl, že neexistuje ekonomické opodstatnění pro takové navýšení. Stejná situace se opakovala i v dalších evropských zemích.

Španělská spotřebitelská organizace OCU koncem roku 2016 podala signál k příslušným úřadům a španělská komise pro trh a hospodářskou soutěž CNMC záhy začala prošetřovat možné zneužití dominantního postavení. V současnosti je na na španělském trhu pouze jedno z inkriminovaných cytostatik, protože tamější mezirezortní komise pro ceny léčivých přípravků odmítla přijmout vyděračské požadavky, které by podle OCU navýšily náklady národního zdravotnického systému za zmíněné léky o 400–2500 %. Například v roce 2013 byla laboratorní prodejní cena 100 tablet léku Aspen Busulfan 2 mg pouze 7,6 eur, ale později za něj Aspen požadoval 220 eur.

V roce 2017 se případu ujala Evropská komise. Výsledkem je dohoda, kterou se farmaceutická společnost Aspen zavázala snížit průměrnou cenu zmíněných léčiv v zemích EU o 73 % během 10 let, zaručit dodávky na dobu pěti let, a pokud by nebyla schopna pokrýt potřeby trhu, musí prodat licenci jinému subjektu. Dohoda vstoupila v platnost 10. února 2021, ale má zpětnou účinnost od 1. října 2019.

Související články