poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Blikající světlo na střechu nebo výstražný trojúhelník?

12.3.2021

Výstražný trojúhelník při poruše na silnici vystavuje osobu, která kvůli němu vystoupí z vozu, nebezpečí. Ve Španělsku jej má nahradit nouzové světlo, které lze magnetem snadno připevnit na střechu vozidla.

Používání nouzového světla s magnetickou základnou V-16 na španělských silnicích má být schváleno v prvním čtvrtletí tohoto roku. Zavádět se bude postupně a výstražné trojúhelníky zcela nahradí pravděpodobně až v roce 2024.

Označit nepojízdný vůz tak bude výrazně snadnější, stačí vystrčit ruku z okénka a přiklapnout světlo na střechu auta. V současnosti musí být každé vozidlo ve Španělsku vybaveno dvěma trojúhelníky a řidič má povinnost umístit je na vozovce ve vzdálenosti 50 metrů od vozidla při poruše nebo nehodě. A přesně v tom vězí největší problém – z vozu je nutné vystoupit, což zvyšuje riziko kolize chodce s jiným vozem a vážná zranění. V roce 2018 tak bylo ve Španělsko na silnicích mimo obce sraženo 149 osob.

Blikající světlo typu V-16 s magnetem k umístění na střechu auta je žluté a jeho záblesky jsou vidět ze všech stran. Je tak lépe vidět na větší vzdálenost, zatímco trojúhelník světlo pouze odráží. Blikačku lze v případě potřeby umístit i jinam než na střechu. Její nouzová baterie má vydržet nejméně půl hodiny a mít životnost alespoň dva roky.

Nyní lze tento typ výstrahy použít současně s trojúhelníky, které jsou stále ještě povinné. Podle spotřebitelské organizace OCU se jejich cena pohybuje v rozmezí 20–30 eur.

Související články