poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Mikroplasty v gelech na ruce

18.3.2021

Některé hydroalkoholické čisticí gely obsahují mikroplasty, které škodí životnímu prostředí a nesvědčí zdraví. Jsou snadno identifikovatelné ve složení uvedeném na obalech.

Nizozemská organizace Plastic Soup Foundation upozornila na nebezpečí, které skýtají populární gely určené k hygieně rukou. Zkontrolovala složení 138 výrobků a v 82 objevila mikroplasty.

Některé složky používané v hygienických výrobcích a kosmetice mohou tvořit drobné plastové částice, které se při mytí spláchnou současně s vodou. Čistírny odpadních vod je však nezachytí a mikroplasty tak končí ve vodních tocích, mořích a oceánech, poškozují ekosystémy a v důsledku toho i lidské zdraví.

Dvě nejčastější problematické složky byly carbomer a Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer. Tyto přísady plní roli stabilizátorů emulzí, zlepšují viskozitu a gelovou konzistenci výrobků. Jsou špatně rozložitelné v přírodních podmínkách a carbomer je klasifikován jako velmi toxický pro vodní organismy.

Z hydroalkoholických gelů, které nedávno testovala francouzská organizace UFC-Que Choisir, byly téměř všechny vzorky s obsahem mikroplastů hodnoceny špatně také z jiných důvodů - buď neobsahovaly dostatek alkoholu, aby byly účinné, nebo v nich bylo příliš mnoho alergenních látek. Spotřebitelské organizace však nemohou otestovat vše, co je na trhu. Lidé by proto měli nakupovat zodpovědně a při udržování hygieny rukou nezapomínat, že nic nenahradí důkladné mytí teplou vodou a mýdlem.

Související články