poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Ve Francii odhalili falešný sprej proti covidu

24.3.2021

Francouzský lékový úřad zakázal prodej nosního spreje Cov-Défense/Biokami, který měl zajistit 99% ochranu před nemocí covid-19. Jeho účinek však nebyl nijak prokázán. 

Stalo se tak týden před plánovaným uvedením na trh. Přípravek je vyroben z ionizované vody a podle společnosti Pharma & Beauty Group jde o účinný prostředek proti virům včetně SARS-CoV-2. Dokumentace dodaná francouzské agentuře pro bezpečnost léčiv (ANSM), která je obdobou českého SÚKL, však neobsahuje výsledky klinických studií, které by prokazovaly jakýkoliv účinek v léčbě choroby nebo při její prevenci. Nebyla dostatečně prokázána ani bezpečnost přípravku. Ačkoliv se nejedná o léčivo, nesmí škodit zdraví.

Výrobce se však chlubí údajnými působivými účinky včetně zničení viru SARS-CoV-2 do 30 sekund v 99 % případů. Podle spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir zašel tak daleko, že v pozvánce na tiskovou konferenci naznačil schopnost spreje omezit šíření epidemie. V kamenných lékárnách se měl prodávat jako Cov-Défense, prodejny se zdravotními potřebami a internetové lékárny jej měly nabízet jako Biokami. Chystala se rovněž distribuce do nemocnic, klinik a domovů pro seniory.

Ve skutečnosti stačilo pečlivě dešifrovat detaily propagace. Virucidní aktivita byla pozorována pouze in vitro, což je zcela nedostatečné pro stanovení klinické účinnosti u lidí. Výrobce nezmiňoval nic o účinku spreje v reálných podmínkách, tedy v dýchacích cestách člověka. Tvrzení o omezení šíření viru tak byla skutečně přehnaná, protože se nezakládala na vědeckých předpokladech. Sprej s tímto složením nemůže mít větší účinek než kapátko nebo rozprašovač s fyziologickým roztokem.

Podle vyjádření ANSM může být produkt uveden na trh buď v případě, že výrobce dodá potřebnou dokumentaci, která prokáže slibované účinky, nebo když firma nebude tvrdit to, co nemůže prokázat.

Související články