poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dostanou potraviny značky podle ekologické zátěže?

12.7.2021

Ve Velké Británii chystají označení potravin, které by jednoduše informovalo o ekologických dopadech každého výrobku. Do projektu se zapojily velké značky, iniciativa má podporu spotřebitelů.

Jde o pilotní program pro posouzení dopadu potravin na životní prostředí a informování zákazníků na přední straně obalu, který je plánován na podzim roku 2021. Jeho cílem je umožnit kupujícím srovnání potravinových výrobků z hlediska udržitelnosti a přimět výrobce, aby hledali ekologičtější výrobní postupy.

Skóre každého produktu bude určováno podle řady kritérií, ale nejdůležitější jsou čtyři: uhlíkové emise (49 %), spotřeba vody (17 %), znečištění vody (17 %) a poškození biologické rozmanitosti (17 %). Hodnocení bude založeno na úplném životním cyklu konkrétního produktu, nikoli na sekundárních datech, která pracují jen s průměrnými hodnotami. To znamená, že produkty bude možné srovnávat v rámci stejné kategorie i napříč kategoriemi. Budou se posuzovat všechny fáze životního cyklu produktu od zemědělské výroby po přepravu. Každý výrobek bude mít celkové hodnocení označené písmeny od A do G a příslušnou barvou semaforu.

Program provozuje Foundation Earth, organizace založená společností pro poradenství v oblasti udržitelnosti potravin Mondra. Zapojily se velké značky, jako je Nestlé, Sainsbury's, Marks & Spencer, Co-op, Costa Coffee nebo Abel & Cole. Způsob označení je plodem spolupráce s EIT Food, což je organizace financovaná EU a zabývající se udržitelností a inovacemi potravin. Bude-li mít pilotní část projektu úspěch, ekoznačka se může stát trvalou součástí britského trhu už v roce 2022.

Spotřebitelská organizace Which? vnímá nový projekt jako pozitivní krok, nicméně upozorňuje, že ekoznačka by měla být skutečně jedna a jednotná pro celý trh.

Související články