poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test meditačních aplikací: Většina neobstála

16.8.2021

Pouze pětina mobilních aplikací určených k meditaci stojí za pozornost bez ohledu na to, zda jsou určeny pro operační systém Android nebo iOS. Zjistila to spotřebitelská organizace Stiftung Warentest.

Meditační aplikace slibují relaxaci na jedno kliknutí - od klasických meditací přes snižování stresu založené na všímavosti (MBSR) a autogenní trénink po progresivní svalovou relaxaci. Ovšem pokud při nich neustále kontrolujete nové zprávy nebo se rozptylujete jiným způsobem, obraťte se raději na živého instruktora.

Německý tým testoval celkem 20 specializovaných aplikací (10 pro operační systém Android a 10 pro iOS), které nabízejí řízenou meditaci v němčině. Jejich ceny se pohybovaly v rozmezí 3,25–12,10 eur za měsíc. Odborníci na relaxační techniky zkoumali koncept programů, účinnost, všestrannost, snadnost manipulace, ochranu dat a obecné uživatelské podmínky.

Všechny aplikace vykazovaly závažné nedostatky v oblasti ochrany osobních údajů. Poskytovatelé například neuvádějí, jak dlouho data schraňují, a někteří navíc neposkytují informace o tom, s kým je sdílejí. 

Dvě testované aplikace – Headspace a 7Mind – nabízejí vysoce kvalitní kurzy a cvičení založená na odborných znalostech, mohou dobře posloužit začátečníkům i pokročilým. Kromě základních funkcí obsahují také příběhy, cesty do fantazie, jemné zvuky, šum vody nebo zpěv ptáků. Šest aplikací obdrželo pouze dostatečnou známku. Často jim chyběl přesvědčivý koncept, byly neúčinné nebo se vůbec nezakládaly na vědeckých studiích. Jedna aplikace (BetterMe) zcela selhala – byla zmatečná, měla málo funkcí, vykazovala technické chyby a poskytovala matoucí informace o cenách, přitom patřila k těm dražším.

Některé meditační aplikace v testu inzerují možnost bezplatného vyzkoušení, ale maximální doba 14 dnů je poměrně krátká. Část poskytovatelů spolupracuje s německými zdravotními pojišťovnami, které přispívají na předplatné.

Související články