poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Téměř polovina hraček z velkých mezinárodních online tržišť neprošla testem

23.8.2021

Britský test ukázal, že více než 40 % hraček z mezinárodních internetových prodejních platforem neodpovídá bezpečnostním požadavkům a může ohrozit zdraví i život dětí.

Hračky z online tržišť musí být stejně bezpečné jako hračky zakoupené v kamenném obchodě nebo od renomovaného internetového prodejce. Nicméně z celkem 28 hraček pořízených v obchodech AliExpress, Amazon Marketplace, eBay a Wish jich 12 neprošlo standardními bezpečnostními testy. Odhaleno bylo 50 různých problémů.

Například 51dílný doktorský set pořízený na Wishi byl plný nebezpečných dílů – 20 částí představovalo riziko udušení, tři byly nebezpečně ostré. Podobné to bylo s hrou na doktora z AliExpressu. Magnetické stavební kostky z Amazonu se snadno rozbily a vysypaly se z nich malé magnety, kterými se batole může udusit. Magnety byly navíc čtyřikrát silnější, než povoluje britská norma.

Pohybliví pejsci z Wish nebo eBay měly nebezpečný obojek či snadno oddělitelná očka a čumáček, které lze spolknout. Stužkami k připevnění měkké housenky s chrastítkem z Wishe k postýlce se může dítě uškrtit a chrastící opička ze stejného tržiště se snadno roztrhla a vyvolala tak nebezpečí zadušení při požití výplně. Z některých chrastítek snadno vypadly malinké kuličky a z plastového telefonního sluchátka se snadno odlepila laminovaná nálepka, kterou se může dítě udusit.

86 % hraček zakoupených z internetových tržišť a testovaných ve Velké Británii během posledních tří let neodpovídalo zákonným požadavkům a v 60 % šlo jednoznačně o nebezpečný výrobek. Jak poznat, že je hračka nebezpečná?

Má-li až podezřele nízkou cenu, zejména ve srovnání se spolehlivými značkami, mějte se na pozoru. Zkontrolujte označení, návody a varování. Nebezpečné hračky mohou být dodávány bez obalu, bez označení věku, pro který jsou určeny, nebo bez návodu. Pokud na vás balení nepůsobí důvěryhodně a postrádá důležité informace, možná jste nevybrali dobře. Než hračku dáte dítěti, vyzkoušejte ji sami – nesmí být křehká a snadno se rozbíjet, nesmí se z ní uvolňovat žádné kousky, nesmí z ní viset delší tkaničky nebo stuhy. Dítě by nemělo být schopno samo vyjmout baterie, optimální je pevně přišroubovaný kryt. Zpočátku pozorně sledujte, jak si dítě s hračkou hraje.

Prodej dvanácti nebezpečných hraček, které test spotřebitelské organizace odhalil, byl ve Spojeném království zastaven a AliExpress, Amazon, eBay a Wish je stáhly ze své nabídky.

Původní článek s podrobným popisem zjištěných rizik najdete zde

Související články