poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vyhněte se nežádoucím látkám v školních potřebách

30.8.2021

Nežádoucím chemikáliím ve školních potřebách se lze vyhnout už při koupi. Děti musí s pomůckami také správně zacházet. Pomůže také rakouská internetová stránka s doporučenými výrobky.

Na školní potřeby se nevztahují konkrétní právní předpisy. Na rozdíl od přísněji regulovaných hraček stačí, když splňují obecná kritéria bezpečnosti. Pouze uznávané ekologické značky mohou být zárukou určité chemické kvality. Je rovněž důležité, aby se děti naučily správně zacházet se školními potřebami – zavírat nádobky s barvami, nevkládat do úst předměty jako pera, štětce nebo tužky, mýt si po malování nebo práci s lepidlem ruce.

Při nákupu tužek upřednostněte výrobky z nelakovaného a nebarveného dřeva a sledujte označení CE. Kupujte fixy na vodní bázi a bez zápachu. Vodovky mají být skutečně vodové, s přírodními pigmenty nebo potravinářskými barvivy, neměly by obsahovat rozpouštědla a je lepší, když jsou omyvatelné vodou. U ořezávátek nebo pravítek volte pevné a trvanlivé materiály, jako je kov, nelakované dřevo, pevný recyklovaný plast, optimální jsou také výrobky bez plastů. Vyhněte se ohebným a pružným modelům z PVC, které mohou obsahovat ftaláty. Vyberte si vinylové gumy, které nejsou aromatizované ani barvené. Nekupujte třpytivá lepidla s kovovými nebo plastovými mikročásticemi. Méně škodlivá jsou rostlinná lepidla, ostatní mohou obsahovat alergeny a rozpouštědla, upozornila organizace Test-Achats.

Na rakouských internetových stránkách www.schuleinkauf.at lze v němčině vyhledat školní potřeby podle kategorií a zjistit, které neohrožují dětské zdraví. Hodnocení je založeno na veřejně přístupných údajích a mnoho doporučených výrobků nese rakouské ekologické označení nebo si vedlo dobře v testech spotřebitelské organizace VKI. Databáze navíc poskytuje informaci o obchodech, kde lze produkty zakoupit. V současnosti obsahuje například 1007 položek sešitů, 53 sešívaček a děrovaček, 37 lepidel, 380 kreslicích potřeb a pomůcek pro ruční práce, 653 psacích potřeb nebo 86 školních tašek.

Související články