poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vrásky lze vyhladit dočasně i dlouhodobě, důležitá je bezpečnost

9.9.2021

Vyhlazení vrásek botulotoxinem nebo jinou výplní musí provádět kvalifikovaný odborník a důkladně informovat zákazníka. Cena by neměla být hlavním kritériem volby.

Úprava vrásek injekční stříkačkou je cenově výhodnější než plastická operace. Je méně náročná, velmi rychlá, a proto její popularita roste. Nelze však brát na lehkou váhu výběr zařízení ani profesionalitu lékařů, varovala španělská spotřebitelská organizace OCU.

Mimické vrásky se většinou tvoří na čele, okolo očí, nad ústy a u koutků rtů. K jejich úpravě lze použít botulotoxin. Zřejmě nejznámější je pod názvem první obchodní značky uvedené na trh, ale v současnosti je výrobců mnohem více. Výrobky původní značky Botox se již nepoužívají pro kosmetické účely, nýbrž při léčbě strabismu, lehkých křečí, nadměrného pocení nebo hyperaktivního močového měchýře. Mechanismus botulotoxinového účinku je jednoduchý. Lékař vstříkne látku velmi tenkou jehlou na určené místo, kde přípravek blokuje nervový impuls, jenž se dostává do svalu, takže sval zodpovědný za tvorbu vrásky se uvolní a vráska se zjemní. Následný efekt je dočasný a trvá 3–4 měsíce.

Pokožka ztrácí s věkem pružnost a pevnost, objevují se na ní tmavší skvrny a vrásky. Snižuje se tuková tkáň a dochází k resorpci kostí, čímž se obličej zmenšuje. Proti takto vzniklým vráskám se obvykle nepoužívá botulotoxin, nýbrž kosmetická plniva, která rovněž kompenzují ztrátu objemu v oblasti lícních kostí nebo rtů.

Existuje několik typů injekčních kosmetických plniv. Ta lze rozdělit na biologicky rozložitelná a trvalá, přičemž každý druh má své výhody a nevýhody. Někdy se používá také vlastní tuková tkáň pacienta. Nejpoužívanější jsou biologicky rozložitelná plniva, protože jsou účinná a bezpečná. Patří mezi ně kyselina hyaluronová, kolagen, hydroxyapatit vápenatý nebo kyselina polymléčná. Účinek trvá 8–10 měsíců. Tkáně je snadno absorbují, a pokud se pacientovi výsledek zákroku nelíbí, stačí trochu trpělivosti.

Permanentní výplně jsou například mikrosféry z polymethylmethakrylátu,hydrogelové polymery nebo silikon. Vydrží neomezeně dlouho, čímž šetří čas i peníze. Problémem je, že se nepřizpůsobují změnám tváře. V mladším věku vypadají dobře, ale později mohou způsobit nepřirozený vzhled. Kromě toho se chovají jako implantáty, což může vyvolat obtížně řešitelné komplikace.

I tento lékařský zákrok může mít nežádoucí účinky. Botulotoxin má málo kontraindikací a aplikace se nedoporučuje při užívání antibiotik, probíhající kožní infekci, těhotenství a kojení nebo při dysfagii (potíže s polykáním) v anamnéze pacienta. Může snížit mimické schopnosti obličeje, proto je vhodnější použít malé dávky, ačkoliv bude později třeba proceduru zopakovat. Injekční výplně někdy způsobují zánět nebo chronické infekce. Některé vedlejší účinky lze vyřešit, ale jiné jsou nevratné. Biologicky rozložitelná nebo absorbovatelná plniva jsou nejpoužívanější, jelikož jsou nejbezpečnější. Poradit s nejlepší volbou musí lékař, který přihlédne k věku pacienta a ošetřované oblasti.

Související články