poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Účinná tekutina do ostřikovačů škodí zdraví

9.11.2021

Směsi do ostřikovačů jsou plné alergenních látek. Bez nich jejich účinnost klesá a domácí roztok neprospívá vozu. Lze však omezit pronikání nezdravých výparů do interiéru.

Cestující obvykle cítí při použití směsi do ostřikovače její pach. Výpary kapaliny se dostávají do vozu přes otvory větrání, protože nasávání vzduchu zvenčí je téměř u všech vozů umístěno u předního skla. U starých aut byly příslušné otvory umístěny v přední části karoserie,, ale tento typ konstrukce je minulostí, protože všechny nečistoty z cesty se tak snáze dostávaly do interiéru vozu. 

Výrobci ostřikovacích směsí používají různé vůně, aby si zákazník mohl vybrat. Pokud však výpary kapaliny vdechne alergik nebo osoba citlivá na některou z jejích složek, může pocítit dušnost, pálení očí, bolesti hlavy či změnu chuti. Může to ohrozit nejen zdraví, ale také pozornost řidiče. Proti průniku jemných částic do vozidla mají chránit prachové filtry, kterými je vybavena většina vozů. Zachycují jemné částice (například prach, částečky z brzdového obložení a pneumatik nebo saze), nikoliv však pachy. Moderní vozy vyšší třídy (například značek Mercedes nebo BMW) mohou být vybaveny uhlíkovým filtrem, který zachycuje také škodlivé plyny, a tedy rovněž výpary z ostřikovače. Některá auta mají senzor, který automaticky vypne proudění venkovního vzduchu do auta při dosažení určité koncentrace výparů. Tuto funkci vynalezli před několika desítkami let Japonci. Bez vzduchu zvenčí se samozřejmě dlouho jezdit nedá – když čerstvý vzduch v autě dojde, musíte opět změnit nastavení větracího systému. Kdo nemá takto vybavené vozidlo, může přívod vzduchu před použitím ostřikovače zavřít tlačítkem.

Polská spotřebitelská organizace PRO-TEST shrnula kritéria správné volby tekutiny do ostřikovače. Na mnoha výrobcích je varování, že způsobují podráždění očí nebo závratě či ospalost při vdechnutí. Musejí být uloženy mimo dosah dětí a v případě požití je bezpodmínečně nutné ihned se poradit s lékařem. Důležité je proto vždy zkontrolovat, zda má produkt hygienické bezpečnostní certifikáty PZH a PCBC. Je lepší kupovat směs, na jejímž obale je uvedeno složení.

Kapaliny do ostřikovačů bývají vyrobeny na bázi etylalkoholu. Někdy je v nich isopropanol spolu s malým množstvím detergentu, stejně jako vůně a barvivo, ale také metylalkohol. Každá z těchto složek může pro někoho znamenat zdravotní nebezpečí, jde o alergenní látky. Nejškodlivější je metanol.

Kapalinu do ostřikovače si lze vyrobit doma – v létě z vody a kapky prostředku na mytí nádobí, v zimě s přidáním etanolu proti zamrzání. Takový roztok však může poškodit vůz – gumy stěračů se mohou opotřebovat rychleji, při nevhodném složení trpí lak auta. Kromě toho na skle častěji zůstávají čmouhy, což může snižovat viditelnost. Dokonalá směs do ostřikovačů tedy neexistuje. Vždy jde o kompromis mezi její účinností a dopadem na zdraví.

Související články