poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test „masoxů“: Praktické, ale nezdravé

7.12.2021

Vývarové polotovary obsahují látky, které neprospívají zdraví – glutamáty, moc soli, sladidla a málo zeleniny. Je vhodnější se jim vyhnout nebo je používat střídmě.

Vývary v kostce nebo jiné bujónové polotovary jsou v kuchyni praktické. Lze je použít do polévky, omáčky a řady dalších pokrmů. Problémem je však jejich složení. Odborníci belgické spotřebitelské organizace Test-Achats analyzovali obsah 31 vývarových polotovarů – tekutých, granulovaných, v kostce nebo v podobě gelu.

Mnohé obsahovaly glutamáty. Zvýrazňují chuť, ale nesvědčí organismu. Vyvolávají například „syndrom čínské restaurace“, který se projevuje bolestmi hlavy, nevolností, tlakem na hrudi a zarudnutím obličeje. Ve vyšších dávkách jsou spojovány se zvýšeným krevním tlakem nebo nadměrnými hodnotami inzulinu. Většina vzorků obsahovala příliš soli a rozhodně se nejednalo o zeleninové výrobky.

Pouze dva výrobky obdržely lepší hodnocení: tekutý koncentrovaný vývar ve sklenici Fundo a kostky Knorr Zero Salt. Produkt Fundo uvádí jednoduchý a srozumitelný seznam ingrediencí, byl však nejdražší v testu. Do kostek Knorr Zero Salt není přidaná sůl, ale obsahují glukózový sirup.

Pokud se rozhodnete pro jakýkoli vývarový polotovar, věnujte pozornost jeho obsahu. Vyhněte se glutamátům. Bývají uváděny také jako E620 až E625, kvasnicový extrakt, hydrolyzované kvasnice, sójový extrakt, proteinový izolát nebo hydrolyzovaný protein. Pozor na barviva E150d (amoniak-sulfitový karamel) a E150c (amoniakový karamel). Dejte přednost vývaru s obsahem soli nižším než 0,6 g/100 ml a s přiměřeným obsahem zeleniny (testované výrobky měly 0,1–28,8 g zeleniny na 250 ml výsledného vývaru. Nenechte se zmást tvrzeními „bez tuku“, „bez konzervantů“, „bez zvýrazňovačů chuti“, „bez glutamátu“, protože jim nelze příliš věřit.

Domácí vývar, který snadno uvaříte sami, je pro zdraví mnohem prospěšnější. Lze jej připravit ve větším množství a zmrazit jednotlivé porce pro příští potřebu.

Související články