poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nové domy ve Spojeném království musí mít nabíječky na elektrovozy

13.12.2021

Nové domy v Anglii musí být od příštího roku vybaveny nabíjecími stanicemi pro elektromobily. Povinnost se vztahuje rovněž na kancelářské budovy a obchodní centra.

Ve všech nových budovách budou od roku 2022 povinné nabíječky pro vozy na elektrický pohon, oznámil premiér Spojeného království Boris Johnson. Nový zákon bude zahrnovat jak nově postavené obyvatelné, kancelářské a obchodní budovy, tak i budovy procházející zásadní rekonstrukcí. Ročně by tak mělo přibýt 145 000 dobíjecích míst. Oznámení přichází v době, kdy se Velká Británie chystá dát přednost elektrické dopravě a zakázat prodej nových vozidel se spalovacími motory od roku 2030.

Podle spotřebitelské organizace Which? je dobíjení elektromobilu v domácích podmínkách obvykle levnější než z placené veřejné dobíjecí stanice. Výjimku tvoří bezplatné nabíjecí stanice u zaměstnavatelů a na parkovištích obchodů nebo zábavních parků. K vyhledání bezplatných nabíjecích bodů pomáhají různé internetové stránky.

Abyste mohli auto dobíjet doma, potřebujete k tomu zvláštní zařízení. Ve Spojeném království se jeho cena pohybuje okolo 500–1200 liber, ale vzhledem k úsporám se tato částka brzy vyplatí. Podle výzkumů Which? může použití některých veřejných nabíjecích stanic vyjít nad očekávání draho. V extrémních případech lze nabít auto za vyšší cenu, než stojí natankování benzinové, hybridní nebo naftové verze stejného vozu.

Laboratorní testy odhalily, že středně velký hatchback, jako je Volkswagen ID.3, spotřebuje 20,38 kWh na 100 km. Za rok jízdy (9000 mil) to znamená 2951,9 kWh. Při současných cenách energie pro elektromobily je tak jeho provoz dražší než provoz stejného auta na dieselový, benzinový nebo hybridní pohon.

Související články