poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Srovnání pohonných hmot značkových a hypermarketových benzínek

7.1.2022

Kvalita paliva ze značkové benzinky se neliší od zboží z tankovací stanice hypermarketu, protože veškeré bezolovnaté palivo odpovídá stejným normám. Přesto existují rozdíly, které mohou být pro některé vozy výhodou, uvedla britská spotřebitelská organizace Which?

Klíčovým rozdílem mezi různými značkami a prodejci je typ a množství výkonnostních aditiv, které se přidávají do základního bezolovnatého paliva. Například čisticí příměsi mohou zabránit hromadění usazenin v motoru, případně je rovnou odstranit. Modifikátory tření promazávají spalovací komory a snižují opotřebení motoru. Levnější palivo také obsahuje podobná aditiva, ale každá značka má svou specifickou směs a do prémiových bezolovnatých produktů se obvykle přidává větší množství takových látek.

Litr bezolovnatého benzinu tvoří tři klíčové složky. První jsou uhlovodíky. Základem je směs nearomatických, aromatických a olefinických uhlovodíků, která určuje specifické chemické vlastnosti paliva a zajišťuje použitelnost ve spalovacích motorech. Druhou klíčovou složkou je etanol, který lze vyrábět z rostlin nebo odpadu. Zvyšování jeho podílu přispívá ke snížení emisí vozů. Třetí důležitou složkou jsou aditiva. Kromě výkonnostních, která prodlužují životnost motoru, se do všech bezolovnatých paliv přidávají také provozní aditiva. Třeba oxidanty pomáhají zachovat kvalitu benzínu.

Kromě obsahu výkonnostních aditiv odlišuje jednotlivé druhy benzinu jejich oktanové číslo. Čím je vyšší, tím je palivo odolnější proti samovznícení. Použití běžného bezolovnatého paliva ve vozech, které vyžadují benzín s vyšším oktanovým číslem, může způsobit problémy. Naopak běžnému motoru sice neuškodí použití super bezolovnatého paliva, ale žádnou výhodu při provozu nezaznamenáte.

Je proto vhodné přečíst si příručku k autu nebo se podívat na štítek na vnitřní straně uzávěru palivové nádrže, kde zjistíte, zda výrobce doporučuje používat vysokooktanové palivo. Někteří prodejci a výrobci tvrdí, že jejich super bezolovnaté produkty snižují spotřebu, ale vzhledem k cenovým rozdílům více ušetříte vhodným způsobem jízdy.

Související články