poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Správná péče o krájecí prkénko předchází nemocím

24.2.2022

Dřevěná i plastová kuchyňská prkénka mohou být bezpečná, pokud se při jejich používání dodržují jednoduchá hygienická pravidla. Nabízíme vám rady americké organizace Consumer Reports.

Doba, kdy odborníci varovali před použitím dřevěných prkének, protože se v nich možná drží bakterie, je pryč. Nové výzkumy ukazují, že není třeba nahrazovat je plastovými. Každý typ má v domácnosti své místo.

Pořiďte si nejméně dvě prkénka. Jedno vyhraďte pro krájení syrového masa a drůbeže. Druhé používejte pro ostatní potraviny, například pečivo, ovoce nebo zeleninu. Oddělené zpracování brání křížové kontaminaci, například přenosu salmonely nebo jiného typu bakterií ze syrového masa na zeleninu.

Zvykněte si omýt prkénko horkou vodou s mydlinkami, i když jste na něm krájeli pouze chleba. Většinu plastových prkének lze mít v myčce, ale dřevěná tam nepatří. Prkénka musí být před uklizením zcela suchá, aby neposkytovala vhodné podmínky pro množení vlhkomilných bakterií.

Pravidelně ošetřujte dřevěná prkénka potravinářským minerálním olejem nebo zvláštním krémem na bázi včelího vosku. Na povrchu se vytvoří vrstva, která bude bránit absorpci tekutin, a prkénko déle vydrží.

Na dřevěných prkénkách mohou ulpívat pachy, například česneku nebo cibule. Zbavíte se jich pomocí citronu a soli. Citron rozkrojte, posypte hrubozrnnou solí a důkladně vydrhněte celou plochu. Poté prkénko opláchněte ve studené vodě a osušte.

V rýhách, které se při používání vytvoří na plastových i dřevěných výrobcích, se mohou zachytit bakterie. Takové prkénko je třeba vyměnit za nové, nezávisle na materiálu. U neplastových je dobré vědět, že tvrdší materiály, jako například bambus nebo javor, jsou méně náchylné k porušení povrchu než měkčí dřevo.

Související články