poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Samolepicí značka ve Španělsku varuje před slepým úhlem automobilů

8.3.2022

Španělské generální ředitelství provozu DGT schválilo novou nálepku pro velká vozidla, která upozorní ostatní řidiče na nebezpečí, že se mohou ocitnout v mrtvém úhlu jeho zpětných zrcátek.

Zpětná zrcátka slouží k sledování dopravní situace okolo vozidla. Jsou však určitá místa, do kterých není vidět ani za pomoci zrcátka. Při řízení ve městě se často přejíždí mezi jízdními pruhy, předjíždí nebo odbočuje. Nebezpečí srážky s vozidlem nebo chodcem, který se pohybuje v tzv. slepém nebo mrtvém úhlu mimo dosah zrcátek, je běžné.

DGT proto definovalo podobu nové nalepovací značky, která varuje před mrtvým úhlem velkého vozidla, třeba autobusu, dodávky nebo nákladního automobilu. Účelem je snížit nehodovost zranitelných účastníků provozu, jako jsou motocyklisté, cyklisté nebo řidiči skútrů. Titvoří 80 % obětí dopravních nehod na městských komunikacích, připomněla spotřebitelská organizace OCU.

Na značce je zobrazena dodávka, autobus nebo kamion, který sráží motocyklistu jedoucího souběžně s ním, a nápis „Nebezpečí slepého úhlu!“ Má tvar trojúhelníku a pro popelářské vozy je zasazena do kruhu. Použití nálepek je dobrovolné. Budou umístěny na obou předních bocích vozidla a na pravém zadním boku ve výšce 0,9–1,5 m.

Existují i jiné způsoby, jak snížit riziko nehody kvůli mrtvému úhlu. Některá auta mají funkci Blind Spot Alert, která varuje řidiče zvukovým nebo světelným signálem, že má ve slepém úhlu jiné vozidlo. Obvykle se nad pravým bočním zrcátkem rozsvítí varovná kontrolka. Podle průzkumu organizace OCU považuje tuto funkci za užitečnou nebo velmi užitečnou 90 % řidičů.

Související články