poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pověry a pravdy o mikrovlnkách

10.3.2022

O mikrovlnných troubách koluje mnoho fám, které se objevily dlouho před vznikem sociálních sítí. Některé jsou zcela mylné, jiné plné polopravd. Některé však mohou sloužit i jako varování před skutečným problémem. Španělská spotřebitelská organizace OCU vysvětlila šest tvrzení o mikrovlnných troubách.

Mikrovlnné záření mění složení potravin. Není to pravda. Mikrovlny pouze způsobují vibraci molekul, čímž se jídlo ohřeje. Nedochází ke změně částic ani k radioaktivnímu působení.

Mikrovlny působí také mimo troubu. Omyl. Pokud je spotřebič v dobrém stavu, mikrovlny nemohou procházet stěnami nebo mřížkou dvířek. Spotřebitelské testy ukázaly, že únik mikrovln je prakticky nulový. I v případě, že je mikrovlnka poškozená a netěsní, vlny velmi rychle ztrácejí na intenzitě, takže z nich žádné nebezpečí nehrozí.

Netěsnost lze odhalit mobilním telefonem. Chyba. Někteří lidé tvrdí, že stačí do mikrovlnky vložit mobil, zavřít dvířka, zavolat na něj a podle toho, zda zvoní, poznat, jestli spotřebič dobře těsní. Mobilní telefony však nepoužívají stejnou frekvenci jako mikrovlnky, jde tedy o zcela jiné vlny. V některých případech může zařízení bránit šíření mobilního signálu, ale to nemá nic společného s jeho bezpečností.

Filtry mikrovlnky se musí pravidelně čistit. Většinou tomu tak není. Existuje velmi málo mikrovlnných trub, které mají filtr. Obvykle se jedná o spotřebiče s integrovaným odsáváním. U nich se řiďte pokyny k čištění a údržbě od výrobce. Většina mikrovlnek taková není, proto je zbytečné dělat si starosti.

Existují plasty, které do mikrovlnky nepatří. Je to pravda. Některé plastové nádoby mohou při zahřívání uvolňovat do pokrmů škodlivé látky. V mikrovlnné troubě používejte pouze plasty, které jsou k tomu určené, nebo nádoby vyrobené z jiných materiálů, jako je sklo.

Vaření vody v mikrovlnce je nebezpečné. Ano. Při ohřívání vody v mikrovlnné troubě se obvykle neobjevují typické bublinky jako při ohřevu ve varné konvici nebo na plotně. Když pak do tekutiny vložíte například lžičku nebo s nádobou hýbete, může vařící voda začít prudce bublat, stříkat a způsobit popálení.

Související články