poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vanilka je častým terčem podvodníků

29.3.2022

Vanilka je drahá, proto se často prodávají pouze napodobeniny. Podvádět však lze i s pravým vanilkovým luskem, ukázalo francouzské šetření.

Vanilla fragrans, vanilovník plocholistý neboli vanilka patří mezi orchideje. Široce používaný je její plod v podobě lusku, jehož dužina se vyznačuje příjemnou chutí a vůní. Proto je vanilka velmi ceněna v kuchyni, ale také při výrobě parfémů. Největším světovým producentem je Madagaskar. Pěstování a úrodu však ovlivňují tamější socioekonomické problémy i klimatické změny. Výsledkem je výrazný vzestup cen u koření, které už dříve patřilo k nejdražším. To vede k řadě podvodů, upozornila španělská organizace OCU.

Francouzské Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž, spotřebu a potlačování podvodů zjistilo, že se za vanilkové nebo přímo za vanilku běžně vydávají produkty, které s ní nemají nic společného. Úřad po třech letech vyšetřování došel k závěru, že přibylo jak podvodů s ochucenými výrobky, tak se samotnými vanilkovými lusky. Zkoumány byly různé druhy potravin – od koření přes extrakty po zboží s vanilkovou příchutí, o kterém výrobci tvrdili, že obsahuje přírodní vanilkový výtažek nebo koncentrát. Každý čtvrtý z 22 testovaných vzorků nesplňoval předpisy.

Některé zkoumané lusky byly již použity k získání aromatu a chuti, následně ponořeny do roztoku se syntetickou vanilkovou vůní a chutí a znovu nabídnuty ke koupi. Místo inzerovaných přírodních extraktů byl v řadě výrobků použit syntetický vanilin nebo přísady vyrobené za pomoci biotechnologických postupů. Vanilkové extrakty, které neobsahovaly pravou vanilku, byly přibarveny karamelem.

Související články