poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test ventilátorů objevil kvalitu ve všech kategoriích

5.5.2022

Domácí ventilátor může být tichý a bezpečný, aniž by byl drahý. Nejlepší poměr mezi cenou a výkonem měly v německém testu jeden stolní, jeden stojanový a tři sloupové modely.

Nový test spotřebitelské organizace Stiftung Warentest navázal na poznatky z předešlého testování v roce 2020 (test jsme pro vás zdarma loni v červnu zveřejnili zde). Celkově bylo srovnáno 12 stolních, 15 stojanových a 11 sloupových ventilátorů různých značek (nechyběly Dyson, Rowenta nebo Honeywell) s cenami od 20 do 400 eur. Všechny byly hodnoceny podle pěti kritérií: účinnosti, hlučnosti, obsluhy, bezpečnosti a konstrukce a spotřeby energie.

Pouze třetina zařízení nabídla skutečně příjemné proudění vzduchu. U několika ventilátorů byl problémem hluk, některé bylo obtížné sestavit. Tři modely byly nebezpečné pro děti, které by mohly snadno strčit prstíky do točící se vrtule. V testu však byly také efektivní a tiché ventilátory od každého typu, včetně modelů s dobrým poměrem ceny a kvality.U většiny stojanových ventilátorů bylo možné nastavit výšku. V této skupině byl pohyb vzduchu nejpříjemnější. Sloupové ventilátory se vyznačovaly nejjednodušší montáží a zajímavým designem.

Nejlepší výrobky v jednotlivých skupinách získaly dobré, nikoliv velmi dobré hodnocení. Stojanový ventilátor Meaco Fan 1056P se stal vítězem testu, byl ovšem také nejdražší. Nejlepší poměr mezi cenou a výkonem nabídly stolní model Meaco Fan 1056, stojanový Honeywell HSF600WE a sloupové Koenic KTF 100, Trisa od Switzerland Fresh Breeze a Dyson AM07.

Související články