poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pobyt venku chrání děti před krátkozrakostí

20.7.2022

Pobyt ve venkovním prostředí prospívá zraku a pomáhá předcházet vzniku krátkozrakosti. Zejména u dětí v předpubertálním věku a během rané puberty jde o další důvod, proč by měly trávit dostatek času venku.

Odborníci již delší dobu vědí, že pobyt mimo uzavřené prostory budov je velmi dobrou prevencí krátkozrakosti u dětí. Je to pravděpodobně způsobeno uvolňováním většího množství dopaminu v organismu. V Číně proběhla studie, při které bylo osvětlení tříd zesíleno pětinásobně. Před začátkem pokusu a po roce intenzivnějšího osvětlení bylo vyšetřeno 317 dětí.

Výsledky ukázaly, že riziko myopie neboli krátkozrakosti u nich kleslo o 6 %. Australská studie provedená v Perth Center for Oftalmology and Vision zkoumala faktory ovlivňující zrak při pobytu ve venkovním prostředí. Výzkumníci zjistili, že rozvoji krátkozrakosti brání vyšší tvorba vitamínu D, fyzická aktivita a snížená nutnost soustředit zrak na blízké objekty.

Vědce zajímá také souvislost mezi věkem a zhoršením zraku. Vědci ze Šanghajského centra pro prevenci a léčbu očních onemocnění dospěli k závěru, že množství času stráveného venku má významný vliv na zastavení vývoje krátkozrakosti u dětí před pubertou, zatímco u starších tento vliv slábl.

Polská organizace Pro-Test připomněla, že online výuka, která udržuje školní děti doma a nepodporuje venkovní aktivity, neprospívá nejen jejich sociálním dovednostem, ale také může poškodit jejich zrak na celý život.

Související články