poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Hospodářská zvířata i domácí mazlíčci trpí horkem stejně jako lidé

1.8.2022

Chovatelé hospodářských zvířat a majitelé domácích mazlíčků musí ve vysokých letních teplotách zvláště dbát o zdraví a pohodu zvířat, připomněla Státní veterinární správa. Stačí dodržovat několik zásad – stín, tekutiny, chlazení.

Vysoké letní teploty mohou poškodit zdraví a narušit pohodu zvířat. Je proto nutné zajistit především dost tekutin a dostatečně větrat a chladit prostory, ve kterých pobývají. V hospodářských budovách může být příliš teplo, je tudíž třeba vybavit je kvalitní ventilací a mít náhradní zdroje energie. Podle SVS „v pohotovostním plánu chovatele musí být uvedena doba, po kterou je možné udržet dobré životní podmínky pro zvířata v případě selhání umělého větracího systému“. Na pastvách musí být stín, kam se mohou skot, ovce nebo koně schovat před sluncem. Napájení má být samozřejmostí. Skot potřebuje zhruba 40 l, dojnice až 180 l, ovce 20 l denně.

Cestujete-li s domácím mazlíčkem, ať už je to kočka, pes nebo jiné zvíře, mějte pro něj dost vody. Při delších cestách dělejte pravidelné zastávky, aby se váš miláček proběhl a napil. Přepravujte jej ve stínu a nenechávejte ho v zavřeném zaparkovaném autě, kde může kvůli horku i uhynout. V případě přehřátí zvíře umístěte do stínu, chlaďte ho vlažnou vodou, napojte jej a vyhledejte pomoc veterináře. Nejvhodnější pro venčení psů jsou v letních vedrech rána a večery. Převoz hospodářských zvířat by také měl probíhat v chladnějších hodinách dne a vždy se musí řídit legislativou, která stanoví teplotu při přepravě, délku cesty a povinnost zajistit napájení, krmení a odpočinek zvířat.

Státní veterinární správa se v teplých měsících roku více zaměřuje na dodržování těchto pravidel, aby předešla možným nepříjemným následkům pro chovná zvířata i domácí mazlíčky.

Související články