poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vyplatí se kohoutkový filtr?

15.8.2022

Vodní filtry na kohoutek zlepšují chuť vody z vodovodu, ale nijak nemění její tvrdost, ukázal italský test. Stejného výsledku lze dosáhnout používáním filtrační konvice, která je cenově výhodnější.

Kohoutkový filtr je kompaktní zařízení, které se našroubuje přímo na kohoutek. Filtrační patrona je umístěna ve válci, kterým voda prochází a dochází tak k okamžité a rychle filtraci. V Itálii v posledních měsících sílí reklama  na tento typ výrobků, jejichž ceny se v květnu letošního roku pohybovaly v rozmezí 30–70 eur.

Spotřebitelská organizace Altroconsumo testovala pět kohoutkových filtrů různých značek. Všechny měly páčku, kterou lze filtrování zastavit, aniž by bylo nutné filtr odšroubovat. Filtry měly podle různých výrobců průměrnou životnost tři měsíce. Kromě pořizovací ceny kolegové sledovali rovněž náklady na výměnné filtry potřebné k úpravě vody po dobu jednoho roku (kromě těch, které byly přibaleny k samotnému výrobku) a náklady na pitnou vodu. V Itálii stál litr vody v květnu 2022 0,00243 eur. Celkové výdaje za nákup a údržbu kohoutkového filtru během prvního roku jsou dle výpočtů 50–169 eur.

V rámci měsíčního testu byly vždy stejné filtry instalovány v domech dvou různých dobrovolníků. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádná oficiální technická norma k ověření účinnosti těchto zařízení, byli účastníci požádáni, aby nijak nevybočovali ze svých běžných zvyklostí při zacházení s vodou a řídili se při použití filtrů pokyny výrobců. Po třiceti dnech byly odebrány vzorky filtrované a nefiltrované vody. Specializovaná laboratoř analyzovala jejich tvrdost, obsah chloritanů, nečistot, vedlejších produktů dezinfekce a dusičnanů i celkovou bakteriální zátěž.

Všechny testované filtry odstranily z vody chuť chlóru, ale na ostatní parametry neměly vliv. Přestože se několika účastníkům zdálo, že voda je „lehčí“ a „čistší“, výsledky laboratoře ukázaly, že filtry nesnížily obsah vodního kamene, nijak nezměnily složení a neodstranily dusičnany. Bakteriální zátěž filtrované vody byla vyšší než hodnoty nefiltrované vody.

Uvažujete-li o filtrování vody proto, že vám kohoutková nechutná, je lepší pořídit si filtrovací konvici. Nejenže zlepšuje chuť, ale zpravidla snižuje tvrdost vody i obsah dusičnanů. Spotřebitelské laboratorní testy ukázaly, že z mikrobiologického hlediska jde o nejlepší řešení a dlouhodobě také o nejlevnější volbu.

Související články