poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Farmářské kuře v obchodě nemusí být z volného výběhu

17.8.2022

Spotřebitelé často chybně považují označení typu „farmářské kuře“ za záruku vhodných chovných podmínek, ukázal belgický průzkum.

Zákazníci si někdy nesprávně vykládají tvrzení uvedená na obalech, zjistila spotřebitelská organizace Test-Achats. Většina respondentů průzkumu uvedla, že velmi důvěřuje označení „kuře z volného chovu“. Na druhém místě se umístily jakékoliv zmínky o farmě, farmáři nebo farmářském původu. Na třetím skončilo označení „bio“. Třetina (34 %) spotřebitelů se domnívala, že kuřata z volného výběhu se mohou neustále pohybovat svobodně ve venkovním prostředí, což není pravda. Ekologická značka poskytuje v tomto směru větší záruku, že drůbež měla částečný nebo úplný a nepřetržitý přístup na volné prostranství.

Jistotu spotřebiteli dává doplňující označení, že kuře bylo chováno „pod širým nebem“, které znamená nejméně 2 m² výběhu na kuře, nebo „chováno na svobodě“, což označuje neoplocený výběh.

Obchody nabízejí drůbež s řadou rozmanitých označení: „místní kuře“, „tradiční kuře“ nebo dokonce „kvalitní kuře“. Ačkoli chov takových kuřat možná opravdu respektuje welfare zvířat, samotná označení nepodléhají žádné nezávislé a transparentní kontrole a neposkytují žádnou jednoznačnou záruku o kvalitě chovu, o životních podmínkách a krmivu nebo o udržitelnosti. Taková tvrzení cílí na emoce spotřebitele a mohou být výrobci či prodejci zneužity ke klamavým obchodním praktikám. Kolegové z Test-Achats se proto domnívají, že používání označení a tvrzení na obalech kuřat v obchodech musí být přísněji regulováno.

Související články