poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pozor na přísady do koupele v podobě sladkostí

1.9.2022

Přípravky do koupele ve tvaru chutných zákusků vypadají lákavě, ale právě proto jsou nebezpečné pro děti. Požití může způsobit vážnou otravu.

Nebezpečí záměny přísad do koupele různých tvarů nebo v balení připomínajícím obal ovocného džusu připomněla německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest. Členské státy EU nyní mohou zakázat prodej takových výrobků, a to za podmínek stanovených unijní legislativou.

V každém jednotlivém případě je však třeba zvlášť posoudit, zda výrobek skutečně skýtá riziko požití, jak nedávno uvedl Evropský soudní dvůr. Ten se k této otázce vyjádřil ve věci soudního sporu mezi litevskými úřady a kosmetickou firmou, která vyrábí koupelové přísady ve tvaru potravin. Ve svém hodnocení poukazuje na to, že vnitrostátní orgány „musí při posuzování zdravotních rizik brát v úvahu zranitelnost specifických skupin osob a spotřebitelů, zejména dětí“ a nemusí nebezpečí dokládat objektivními údaji či konkrétními důkazy.

Přípravky do koupele ve tvaru sladkostí nebo v obalech podobných šťávám jsou volně dostupné jak v kamenných obchodech, tak na internetu. Šampony určené dětem však mívají na lahvičce spíše zvířecí motivy nebo pohádkové postavičky. V domácnosti je důležité uchovávat kosmetiku, která z nějakého důvodu připomíná potraviny nebo nápoje mimo dosah dětí. V případě, že je dítě ochutná, zachovejte klid. Dejte mu napít obyčejnou neperlivou vodu, nikoliv perlivý nápoj či mléko, a ihned zavolejte do toxikologického informačního střediska, kde vám odborníci poradí, jak postupovat dále.

Související články