poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Cena není měřítkem kvality tužek na obočí

24.11.2022

Většina tužek na obočí ve švýcarském testu bodovala, ale některé obsahovaly nikl či arsen. Výsledky ukázaly, že i levná tužka může mít dobrou kvalitu, zatímco ne všechny drahé výrobky stojí za pozornost.

Tužky na obočí jsou dobrým pomocníkem k drobným kosmetickým úpravám. Obočí je pak výraznější, vypadá hustší a pravidelnější, jeho kontury jsou jasnější. Švýcarský spotřebitelský časopis K-Tipp testoval 12 tužek na obočí ve středně hnědých odstínech, soustředil se na uživatelské vlastnosti a obsah těžkých kovů. Osm vzorků testem prošlo, tři dostaly dostatečnou známku a jeden nedostatečnou. Powder Pencil značky Nyx se vyznačoval snadným a rovnoměrným nanášením a dlouhou výdrží. Tužky Natural Eyebrow Designer značky Benecos a Eye Brow Pencil značky Santé také patřily k nejlepším. Doporučit lze dle německé organizace Stifting Warentest také výrobek Eyebrow Designer značky Essence, který byl nejlevnější z testovaných.

Tužky na obočí Veluxe Brow Liner značky Mac a Eye Brow Pencil značky Max Factor nedostaly dobré hodnocení kvůli nejhorším uživatelským vlastnostem v testu a obsahu těžkých kovů. Naštěstí však nedošlo k porušení zákonných limitů. Těžké kovy jako arsen a nikl jsou považovány za karcinogenní. Do dekorativní kosmetiky se často dostávají prostřednictvím surovin, jako jsou barviva. Legislativa EU toleruje pouze stopová množství arsenu a niklu v kosmetice, kterým se při výrobě nelze vyhnout. Ve větší koncentraci jsou těžké kovy zakázány.

Všechny testované tužky na obočí byly vybaveny malým kartáčkem, kterým lze obočí vytvarovat a rozprostřít barvu mezi chloupky. Mnohé štětečky však byly příliš tvrdé.

Pro co nejpřirozenější výsledek je třeba vybrat si odstín odpovídající přirozené barvě obočí a vlasů nebo takový, který je pouze o trochu světlejší. Když je tužka příliš tmavá, obočí vypadá uměle, dodává obličeji tvrdší výraz a bledší odstín. Nejdříve obočí pročešte po směru růstu, poté dobře ořezanou tužkou naneste barvu krátkými tahy. Nakonec chloupky znovu pročešte, aby se barva rozprostřela rovnoměrně.

Související články