poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Retinol je účinný, ale vyžaduje správné zacházení

21.12.2022

Retinol a další retinoidy prokazatelně pomáhají udržovat pleť, redukují vrásky a zmírňují akné. Nabízíme vám základní informace od britské organizace Which? a rady, jak vybrat správný výrobek a jak jej dávkovat.

Retinol patří mezi deriváty vitamínu A známé pod názvem retinoidy. Podporují regeneraci pokožky a prospívají vzhledu různými způsoby – redukují jemné vrásky, snižují pigmentaci, pomáhají při poškození kůže sluncem, čistí póry a zmírňují akné, vyhlazují a rozjasňují pleť. Napomáhají obnově kožních buněk a stimulují produkci kolagenu. Vědecké studie ukazují, že retinoidy mohou snížit množství jemných vrásek a pigmentace už po 12 týdnech používání. Podle dermatologů s nimi lze začít po dvacítce, protože od pětadvacátého roku kůže přichází o přibližně 1 % kolagenu ročně. Aplikovat retinoloidové přípravky lze ovšem v jakémkoliv věku.

Nejúčinnější retinoidy přímo obsahují kyselinu retinovou a ve Velké Británii jsou dostupné pouze na lékařský předpis. Volně prodejné přípravky obsahují slabší retinoidy, které fungují trochu jinak, ale všechny dodávají kůži kyselinu retinovou. Nejznámějším je právě retinol, ale patří mezi ně rovněž retinaldehyd (neboli retinal) nebo retinolové estery retinyl palmitát, retinyl propionát, retinyl acetát. Ve výrobcích často najdete více než jeden typ retinoidů.

Na obalech volně prodejných produktů s retinolem je uveden obsah retinoidů. Ten se pohybuje v rozmezí 0,1–5 %. Doporučuje se nejdříve vyzkoušet výrobek s nižším množstvím retinoidů k zjištění, zda jsou dobře tolerovány pokožkou. Poté lze postupně přejít na silnější přípravky. Mírné pálení, podráždění, štípání a olupování kůže jsou běžnými vedlejšími účinky při zahájení užívání retinoidů, ale neměla by je doprovázet bolest. Pocítíte-li bolest nebo jsou-li vám vedlejší projevy nepříjemné, přerušte terapii, nechte pokožku odpočinout a snižte dávku. Osoby s citlivou pletí nebo zánětlivým kožním onemocněním, jako je ekzém, lupénka nebo růžovka, by se měly před použitím retinolových přípravků poradit s dermatologem.

Retinolová péče může být někdy velmi nákladná. Podle dermatologů, které oslovili britští kolegové, není důvod zavrhovat levné výrobky. Vyšší cena je opodstatněná převážně v případech, kdy jde o silnější retinoid, jako je retinaldehyd, který dodá pleti kyselinu retinovou v čistší podobě.

Hydratační výrobky s obsahem retinoidů mohou zabránit vysychání pokožky, které někdy hrozí v začátcích používání retinolu. Některé hydratační složky, například nikotinamid (vitamín B3), navíc působí protizánětlivě. Vhodné jsou produkty s kyselinou hyaluronovou, skvalanem či ceramidy, které posilují kožní bariéru.

Zahrnujte retinoidy do péče o svou pleť postupně. Začněte s menším množstvím a nanášejte jej jednou až dvakrát týdně. Postupně intervaly zkracujte až ke každodenní aplikaci. Aplikujte na noc, protože retinol reaguje se světlem. Máte-li citlivou pokožku nebo kožní onemocnění, poraďte se nejdříve s lékařem. Používejte ochranné přípravky proti slunci. Nově se tvořící kožní buňky mohou být náchylnější ke spálení, proto během dne používejte SPF 30 a buďte obzvlášť opatrní v létě. Dávejte pozor, aby se vám přípravek nedostal do očí. V těhotenství, při kojení nebo při snahách o otěhotnění se používání retinolu nedoporučuje.

Ačkoli se retinol přirozeně vyskytuje v živočišných produktech, retinoidy používané v kosmetických výrobcích a produktech péče o pleť bývají syntetické, protože jsou stabilnější. Trváte-li na jistotě, že je váš produkt veganský, obraťte se na výrobce.

Související články