poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Tesco čelí kritice za prodej zboží z fiktivních farem

2.8.2016

Britská unie farmářů NFU si stěžuje na užívání klamavých obchodních praktik řetězcem Tesco. Ten prodává své prémiové zboží pod hlavičkou různých britských farem, které však neexistují. Dvě pětiny takových produktů navíc nepocházejí z Británie, ale z jiných evropských zemí. 

Řetězec super- a hypermarketů Tesco od letošního března prodává v Británii čerstvé potraviny v bio kvalitě pod značkami, které odkazují na místní farmy, například Roseden či Nightingale Farm. Problém je však v tom, že většina těchto farem neexistuje, jedná se o pouhou obchodní značku.

Taková praktika se nelíbí britské farmářské unii NFU, která poukazuje i na to, že klamání nekončí jen u fiktivních farem. Například maso prodávané jako výrobek „Boswell farm“ ve skutečnosti nepochází z Británie, ale z Nizozemska, Dánska či Irska.

I když je země původu na obalu uvedena, stále mu dominuje značka, jež odkazuje na údajný britský původ zboží. Jiné výrobky sice pochází z Británie, rozhodně však ne z místa, na které odkazuje název.

Farmáři proto spustili petici s cílem, aby Tesco upustilo od užívání klamavých obchodních praktik a na obalu řádně a viditelně odkazovalo na skutečné místo původu potravin. Podporu mají nejen u spotřebitelů, ale i u odborníků na marketing, kteří považují rozhodnutí Tesca stvořit fiktivní farmy za krátkozraké a nepromyšlené.

Britský server Campaignlive uvádí, že se zdaleka nejedná o první případ, kdy některý z obchodních řetězců vydával prémiové zboží z jiných zemí za britské. Například Marks&Spencer v minulosti čelil kritice za prodej „oakhamského“ kuřecího masa či „lochmuirských“ lososů z dovozu. Supermarkety Lidl a Aldi se pak letos v březnu po podobných aférách zavázaly k tomu, že pod britsky znějícími značkami zboží budou nadále v prémiové a bio kvalitě prodávat pouze britské výrobky.

Podobná kauza proběhla i v České republice, týkala se značky Ježkův statek, prodávané v síti obchodů s farmářskými potravinami Sklizeno. Ježkův statek sice skutečně existoval, pod jeho značkou se však skrývaly i mléčné výrobky z velké mlékárny spadající do holdingu Agrofert.
 

Související články