poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

OCU vyzývá výrobce k rozlišování přirozených a přidaných cukrů na obalech potravin

16.11.2016

Není cukr jako cukr. Zvláště pokud potravina obsahuje přírodní cukry a zároveň je i doslazována. Španělská spotřebitelská organizace OCU proto po výrobcích žádá, aby například u jogurtů uváděli zvlášť obsah přirozeně se vyskytujících cukrů laktózy či fruktózy a zvlášť přidané sacharózy či glukózy.

Ačkoliv se úroveň uvádění informací o složení potravin zvyšuje, výrobci stále spotřebitele neinformují o přidaném cukru srozumitelně. OCU to ukazuje na příkladu jogurtů Danone.

U bílého jogurtu jsou informace nejjednodušší. Zde se ve složení najde 4,9 gramu cukru. Taková informace je ohledně hodnot vyčerpávající, výrobce však nemusí uvádět, že se jedná o laktózu, jež se přirozeně vyskytuje v mléce.

Horší je to u bílého přislazovaného jogurtu. Na etiketě se dočteme, že jeden kelímek obsahuje 15,4 gramu cukru. Jelikož se jedná o kelímek stejné gramáže jako v předchozím případě, i zde OCU předpokládá, že jedno balení obsahuje 4,9 gramu laktózy, jednoduchý výpočet pak ukazuje, že přidané sacharózy bylo 10,5 gramu. Bez informace o obsahu cukru v bílém jogurtu se však nemá spotřebitel šanci dozvědět, jak jsou na tom jogurty s obsahem různých druhů cukru.

Aby pak spotřebitel spočítal obsah jednotlivých druhů cukru v ovocném přislazovaném jogurtu, potřebuje mít pro porovnání při ruce jak kelímek s bílým přírodním jogurtem, tak s doslazovaným. Jelikož ovocný jogurt obsahuje 16,4 gramu cukru, OCU soudí, že fruktózy je v něm pouhý gram.

Označování obsahu jednotlivých druhů cukru by podle OCU mělo být srozumitelnější, výrobce by podle ní měl mít za povinnost na obale rozepsat, kolik výrobek obsahuje přirozeně se vyskytujícího cukru a kolik přidaného. V ideálním případě by pak rozepsal i obsah cukrů podle jednotlivých druhů.

Spotřebitelské organizace se v poslední době zabývaly spíše problematikou přidané soli. Mezi nimi vyniká brazilská studie, která si dala za cíl nalézt sůl v potravinách, kde by ji nikdo nečekal – a našla ji například v pomerančovém džusu.
 

Související články