poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vonné svíčky mohou škodit zdraví

26.9.2017

K navození příjemné a romantické atmosféry si alespoň jednou zapálil vonnou svíčku snad každý. Na to, že tyto zdánlivě nevinné předměty kromě příjemných chvil mohou přivodit i zdravotní obtíže, upozornili ve Francii.

Naši kolegové z francouzské spotřebitelské organizace Que Choisir nechali svíčky otestovat už před dvěma lety. Zkoušky ukázaly, že pokud si doma zapálíte vonnou svíčku, můžete svému dýchacímu systému dodat více benzenu, než když se budete procházet podél rušné silnice.

Benzen je karcinogenní a způsobuje zejména rakovinu plic a leukémii. Dále pak může zapříčinit bolesti hlavy, pocity únavy nebo zrychlovat srdeční tep.

Kromě benzenu mohou ale svíčky při hoření uvolňovat i různé další škodlivé látky, třeba formaldehyd, který je potenciálně karcinogenní a u citlivých jedinců by mohl vyvolat záněty kůže nebo astma, či toluen, který dráždí oči i dýchací systém a má tlumivé účinky na centrální nervovou soustavu a kardiovaskulární systém, nebo polycyklické aromatické uhlovodíky, které jsou potenciálně karcinogenní.

Francouzská spotřebitelská organizace v této souvislosti doporučuje omezit používání vonných svíček a podobných předmětů.

Jejími zjištěními i doporučeními se nyní začal zabývat francouzský Úřad pro životní prostředí, který závěry testu potvrdil. Je tedy otázkou, zda se do budoucna trh s vonnými produkty a poptávka po nich nějak změní, nebo ne.

Související články