poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Příliš velké umělé slzy

31.10.2017

Při aplikaci kapek na zvlhčení očí se často tekutina do oka nevejde a stéká mimo něj. Jsou tak záměrně nastavené kapací lahvičky, aby pacientovi přípravek dříve došel? Pozastavuje se nad tím americká spotřebitelská organizace Consumerist.

Podle investigativního serveru ProPublica.org, na který Consumerist odkazuje, se tekutá léčiva obecně prodávají podle objemu balení a výrobci nemají zájem na jejich pomalejší spotřebě, ani když se jedná o volně prodejné umělé slzy nebo o drahou léčbu glaukomu. Přitom tu neplatí, že více je lépe – kapka z lahvičky má objem okolo 50 μl (mikrolitrů), zatímco do oka se vejde méně než polovina tohoto množství.

Reportér z ProPublica hovořil s chemikem farmaceutické společnosti Alcon o možnosti upravit dávkování do kapek o 16 μl, dostatečných k pokrytí celého oka. Studie na pacientech s glaukomem ukázala, že i takové množství přípravku je dostačující. Výsledky byly zveřejněny před 25 lety a od té doby bylo dost času upravit kapátka lahviček a zabránit plýtvání. Alcon však nechtěl podstoupit riziko plynoucí z uvedení mikrokapek na americký trh. Odlišné dávkování by musel schválit Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA, Food and Drug Administration), což je spojeno s dalšími studiemi k prokázání dostatečného účinku malé dávky. Změna by snížila i zisky z prodeje a znevýhodnila firmu na trhu v případě, že by musela zvýšit cenu mikrokapek.

Příliš velké umělé slzy jsou tedy důsledkem snahy farmaceutických společností udržet si zisky na úkor mrhání výrobky a penězi spotřebitelů. Žádná z nich nemá odvahu to změnit.

Související články