poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Bambus, kešu, glukózový sirup… testovaná pesta obsahovala všelicos

3.5.2018

Pesto tradičně vzniká z několika surovin – bazalky, piniových oříšků, parmezánu, olivového oleje a někdy i citronové šťávy nebo česneku. Britská spotřebitelská organizace Which? však v koupených výrobcích odhalila nečekané a překvapivé ingredience, například cukr nebo bambusová vlákna.

Naši britští kolegové byli překvapeni, co všechno našli v bazalkových pestech. Srovnali prémiové produkty a běžná bazalková pesta obchodních řetězců (původní text článku naleznete zde).

Testovaná běžná pesta byla vyrobena v Itálii a obsahovala 42-49 % bazalky, ovšem některé tradiční suroviny v nich byly nahrazeny levnějšími. Například místo piniových oříšků byly použity kešu ořechy nebo směs obou, olivový olej byl nahrazen slunečnicovým a parmezán levnějšími sýry Grana Padano a Pecorino Romano. Ve všech výrobcích kromě jednoho byla zahušťovadla – bramborové vločky, ořechová mouka, rostlinná nebo dokonce bambusová vláknina. Tři produkty obsahovaly cukr a ve dvou byla ve složení uvedena i voda.

Pět prémiových pest bylo označeno „alla Genovese“ a měla tedy tradičně obsahovat bazalku, olivový olej, piniové oříšky a parmezán. Všechna v sobě skutečně měla 38-50 % bazalky, požadovaný panenský olivový olej, parmezán Parmigiano Reggiano a piniová semínka. Přesto však do nich byly přimíchány překvapivé suroviny. Ve třech výrobcích byla rostlinná nebo bambusová vláknina k zahuštění a cukr, ve složení dvou byla uvedena voda.

Cena nezaručuje kvalitu

Výzkum ukázal, že dražší pesto nemusí být nutně takové, které se drží skutečné tradiční receptury a neobsahuje levné či dokonce nechtěné složky. Některá z prémiových zkoumaných pest obsahovala zahušťovadla a cukr a nejdražší z běžných zase mrkvovou vlákninu.

Vedoucí testování Nikki Stopford radí nespoléhat se na to, že se všichni výrobci pesta řídí originální recepturou a pozorně se vždy seznámit se složením uvedeným na balení výrobku. Ten může totiž obsahovat i suroviny, kterým se snažíme vyhýbat, např. přidané cukry.

Jsou u nás prodávaná italská pesta doslazována a zahušťována bramborem? To se dozvíte z našeho článku na adrese https://www.dtest.cz/clanek-5947/bazalkove-pesto.

Související články