poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Tělesná reakce na zimu může vyvolat infarkt. Poznejte jeho nástup včas

16.1.2019

Teploty pod bodem mrazu zvyšují nebezpečí infarktu nejen při pohybu, ale i v klidu. Proč tomu tak je a jak rozeznáte příznaky?

Když je zima, cévy se stahují, krev začne proudit rychleji, aby tělo zahřála, a její tlak se tak zvyšuje. V polovině chladného období roku může stoupnout také hladina cholesterolu. Vysoký tlak a špatný poměr mezi „dobrým a špatným“ cholesterolem patří ke dvěma důležitým faktorům zvyšujícím riziko infarktu. V těle je v zimě více obranných látek, které nám pomáhají bojovat s četnějšími nemocemi, ale mohou podle amerických vědců urychlovat kornatění tepen.

Podle švédského výzkumu, založeného na zdravotních údajích 274 000 účastníků, stoupá riziko infarktu především během skutečně mrazivých dnů. Zimní počasí ohrožuje zejména srdce osob, které již infarkt prodělaly nebo jsou starší 65 let.

Zatím není jasné, zda lze sezónní změny v těle ovlivnit. Podle odborníků se lze chránit jednoduše – teplem. Dobře se oblékejte, oděv vrstvěte a nezapomínejte na hlavu ani na ruce, protože pocit zimy se s věkem mění. To je obzvlášť důležité při venkovní tělesné námaze, například při odhrnování sněhu nebo čištění auta. Než s ní začnete, zahřejte se uvnitř, třeba během na místě. Zejména pokud nejste zvyklí na fyzickou zátěž, musíte si dát pozor již po padesátce. Během zimních svátků, rodinných setkání a posezení s přáteli nepřehánějte konzumaci tučných jídel a alkoholu.

Symptomy začínajícího infarktu jsou různé a nemusí vypadat jako v televizním seriálu, kde se postava chytí za srdce a skácí se k zemi. U mužů je nejčastější bolest na prsou, která trvá déle než pár minut nebo se opakuje. Bývá popisována jako tíha na prsou, ale může působit jako tlak či jiný neobvyklý pocit. K tomu se někdy přidají nevolnost, zvracení, bolest paží, zad, ramen, šíje, čelistí nebo břicha, nedostatek dechu a pocit plnosti či tlaku uprostřed hrudníku. U žen se infarkt zpravidla projevuje zcela jinak a tíha či bolest na prsou může být jen jedním z mnoha symptomů, nebo se nevyskytne vůbec. Ženy přemáhá nevysvětlitelná únava, nedostatek dechu, nevolnost, závratě, projevy podobné chřipce a bolest břicha, čelistí nebo zad.

Bez ohledu na pohlaví mohou být symptomy slabé a člověk je snadno přejde, což vede k riziku zanedbání. Fenomén tichého, tedy nepostřehnutého infarktu, je hodně rozšířený – tvoří až 45 % všech infarktů. Jak zjistili vědci v Norsku, nebezpečí tichého infarktu může být zvlášť silné u osob se sníženým vnímáním bolesti. Proto je nutné všímat si všeho, co není pro vaše tělo obvyklé. Pokud vám jakákoliv běžná činnost během dne dá najednou silně zabrat a zdá se vám zcela nezvykle těžká, ihned zpozorněte a vzpomeňte si na své srdce.

Při podezření na infarkt okamžitě volejte záchranku. Poté můžete rozkousat a spolknout běžnou tabletu kyseliny acetylsalicylové (acylpyrinu, aspirinu apod.), která sníží srážlivost krve a tudíž nebezpečí ucpání cév. V žádném případě se nevypravujte do nemocnice sami a počkejte na sanitku.

Původní článek v anglickém jazyce najdete na webových stránkách našich amerických partnerů ze spotřebitelské organizace Consumer Reports.

Související články