poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pozdní závěry studií brání optimální léčbě

15.5.2019

Pozdní zveřejnění závěrů klinických studií zpomaluje šíření nových poznatků o lécích a odkládá zavedení účinnější léčby, tvrdí evropské nezávislé organizace. Většina evropských univerzit při zpřístupnění výsledků nedodržuje unijní legislativu.

Aby se lékaři mohli řídit moderními poznatky o účinku léků, musí se k nim včas dostávat výsledky příslušných výzkumů. Ty často slouží rovněž jako podklady k rozhodování o úhradě účinnějších léčiv, aby se neplýtvalo prostředky na zastaralé přípravky. Evropská unie před pěti lety zavedla pravidla, která mají vést k transparentnosti využití financí investovaných do výzkumů. Klinické studie jsou ještě před zahájeím vedeny ve společném evropském registru. Výsledky se pak mají objevit na internetových stránkách EU. V případě studií s dospělými lidmi je lhůta 12 měsíců, u dětí pak půl roku.

Universitní týmy napříč Evropou tyto požadavky obcházejí. Buď zveřejňují výsledky se značným zpožděním, nebo je vůbec nesdílejí v souladu s unijní legislativou. Zjistil to společný průzkum uskupení, usilujících za transparentnost a férovější postupy v zdravotnictví a farmacii TranspariMED (Velká Británie), BUKO Pharma-Kampagne (Německo) a Health Action International (Nizozemsko) a belgické spotřebitelské organizace Test-Achats. Ty sledovaly přístup 30 evropských univerzit z 10 různých zemí. Na internetových stránkách EU nebyly zveřejněny výsledky 778 univerzitních studií a pouze v 17 % případů byly závěry zpřístupněny požadovaným způsobem. Nejlépe si vedly britské univerzity, kde se legislativou řídilo 69 % výzkumů. České univerzity do průzkumu zahrnuty nebyly.

Zpřísněná kontrola nad efektivním předáváním a využíváním aktuálních vědeckých poznatků by se měla stát úkolem pro samotná univerzitní pracoviště, pro subjekty financující jejich práci a výzkum, veřejnou správu na různých úrovních a úřady pro kontrolu léčiv.

Související články