poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Letní vedra doma přežijete i bez klimatizace. Jak na to?

7.8.2019

Je mnoho způsobů, jak se doma bránit horku. Nabízíme vám několik tipů, jak si poradit bez nákladné techniky.

Využívejte přirozené ventilace. Když je venku o něco chladněji než doma, otevřete okna, nejlépe ta, která jsou na opačných stranách domu. Snížení pocitové teploty způsobí chladící průvan.

Braňte pronikání teplého vzduchu zvenčí. V nejteplejší části dne ponechte dveře i okna zavřená. Abyste si tím skutečně pomohli, skla musí být chráněna okenicemi, žaluziemi či roletami. Je vhodné po stejnou dobu omezit činnosti, které vzduch doma znečišťují. Vyvarujte se proto kouření, použití barev a lepidel nebo velké vaření či pečení.

Používejte ventilátory. Teplotu sice snížit neumí, ale když se vzduch pohybuje, pot se vypařuje rychleji a tělo se zchladí.

Omezte činnost domácích zdrojů tepla, jako jsou různé spotřebiče. Nežehlete, nezapínejte sušičku prádla. Žárovky LED nebo úsporné žárovky hřejí mnohem méně než ty starší klasické.

Myslete na domácí textilie. Koberce hřejí, naopak bavlna a len jsou v horkém počasí nejlepší volbou.

Na teplé dny je třeba myslet i při projektování nového domu. Střešní okna nebo velká okna bez odstínění na jižní straně ani špatná izolace zdí či střechy jsou v horku spíše na škodu. Při plánování je nutné myslet rovněž na umístění větracích oken a na jejich zabezpečení proti zlodějům. Zvažte použití zvláštních ochranných skel proti slunci nebo ochranné folie a při jejich výběru se poraďte s odborníky, abyste pak nemuseli řešit nedostatek světla v zimě. Nechte si nainstalovat žaluzie nebo rolety, využívejte výhod pevných i stahovacích pergol nebo obyčejných velkých slunečníků. Proti vysokým vnějším teplotám dobře účinkuje rovněž fasáda porostlá zelení.

Související články