poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Lidé při třídění plastů často chybují

30.9.2019

Vyhazovat do recyklačních kontejnerů vše, co vypadá jako plast, není správný postup. Některé chyby nevadí, jiné recyklaci naopak komplikují. Zatímco sklo lidé třídí správně, s plasty je to složitější.

Britská spotřebitelská organizace Which? zjišťovala, zda lidé vědí, co patří do nádob na tříděný odpad. Průzkumu se zúčastnilo 1987 respondentů. 93 % respondentů správně bez zaváhání do kontejneru na sklo vyhodí skleněný obal i s víčkem, například láhev od vína nebo sklenici od zavařeniny. Podle poslední zprávy neziskové organizace WRAP bylo ve Spojeném království v roce 2017 recyklováno o 4 % více skla, než se předpokládalo.

U plastů je situace složitější. Plastové lahve správně třídí 91 % dotázaných.

Látky, které do recyklované hmoty nepatří, snižují její kvalitu. V nejhorším případě je pak celá várka vyhozena na skládku či spálena a skutečně recyklovatelný odpad, který v ní je, přichází vniveč. Do žlutých kontejnerů proto nepatří silně znečištěné nádoby a obaly nebo dětské plenky.

 V tříděném odpadu by neměly končit mastné obaly se zbytky potravin nebo čistících přípravků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny či novodurové trubky.

Související články