poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kosmetické krémy se také kazí. Jak tomu zabránit?

16.10.2019

Uchovat vlastnosti a kvalitu kosmetických krémů a gelů není žádná věda. Stačí dodržet několik jednoduchých pravidel.

Na trvanlivost a správné uchovávání potravin dbá skoro každý, ale u kosmetických výrobků se mnohdy chováme nezodpovědně. Proto je důležité sledovat datum použitelnosti uvedené na jejich obale. To může být například 6 nebo 12 měsíců od otevření, což bývá znázorněno ikonkou kelímku s odklopených víčkem a nápisem „6 M“ nebo „12 M“. Pokud produkt nepoužíváte často a za tu dobu jej nevypotřebujete, nalepte si na něj štítek s datem nebo použijte nesmyvatelný fix přímo na obal, abyste nezapomněli, kdy jste krém nebo gel načali.

Životnost kosmetiky ohrožují rovněž bakterie a plísně, a to nezávisle na trvanlivosti. Snadno je do krému přeneseme rukou. Proto se doporučuje nenabírat jej prsty, nýbrž plastovou špachtličkou. Pokud ji z jakéhokoliv důvodu nemůžete nebo nechcete používat, vždy si před sáhnutím do krému umyjte ruce.

Textura krému nebo gelu, jeho barva i vůně napovědí, kdy je lepší přestat jej používat. Mění-li barvu, konzistenci či pach, začne-li žluknout nebo se dokonce srazí, vyhoďte ho a dopřejte si radost z nového.

Je důležité se ujistit již v obchodě, že před vámi nikdo krém neotevřel nebo nevyzkoušel. Zkontrolujte netknutost papírového či plastového obalu a případně dobré utěsnění víčka. Některé výrobky mají alobalový kryt přilepený na okraj krabičky podobně jako u jogurtů, aby chránil krém i po otevření plastového víčka. Ten by měl také být naprosto neporušený.

Související články