poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak mravence nevpustit do domu

8.6.2020

Mravenci žijící v blahobytu nemají motivaci vniknout do domácnosti. Nesmí najít snadnou cestu dovnitř, lákavé dobroty ani vhodné prostředí k životu v domácnosti. Spreje a jedy nepomohou, nejlépe zabírají pastičky.

Mravenci doma nejsou vítanými hosty. Přicházejí nezvaní, proniknou všude a neodcházejí dobrovolně. Nejčastěji jde o mravence obecné. Ač jejich přítomnost není nic příjemného, nepřenášejí nemoci a nepředstavují nebezpečí pro váš majetek. Navštíví-li vás však mravenci obrovští, kteří se živí hnijícím a vlhkým dřevem, mohou poškodit rámy oken nebo dveře.

Koupit účinný jed a ošetřit všechny plochy v domě není vždy nejlepším řešením, jak upozornil biolog a ekolog Michael Hansen z americké organizace Consumer Reports. Nevyřešíte-li problém, který mravence nutí přijít do domu, a neznemožníte-li jim přístup, nezbavíte se jich.

Udržujte čistotu. Mravenci se živí cukrem, bílkovinami a skoro čímkoli jiným včetně sladkých tekutin. Dovnitř vysílají zvědy, a když přinesou zpět jídlo, do domu se přestěhuje celé mraveniště. Nenechávejte proto nikde skvrny od medu, sirupu či dalších sladkostí a jídlo uchovávejte ve vzduchotěsných nádobách.

Věnujte pozornost vlhčím místům, například koupelně, oknům nebo sklepením. Včas opravujte netěsnosti a vyměňujte materiály poškozené vodou a vlhkem. Mravenci obrovští se prokousávají výhradně dřevem, které již bylo porušené vlhkem.

Rozmístěte po domě návnadové pastičky. Ty patří k nejúčinnějším metodám boje s mravenci v domácnosti. Máte-li dojem, že nejsou dost účinné, vyzkoušejte různé značky a postupně najděte tu, která bude lákat právě vaše mravence. Máte-li domácího mazlíčka, kontrolujte neporušenost obalu a dobře si promyslete, kam pastičky umístíte.

Sprejové bariéry proti hmyzu obvykle  mravencům v pohybu nezabrání. Zpravidla nelze pokrýt všechny možné cesty, kterými mravenci pronikají do interiéru. Některé spreje navíc obsahují endokrinní disruptory a další škodlivé chemikálie. Potkáte-li po domě osamělé mravence, jednoduše je rozmáčkněte. Mohou to být pouze průzkumníci.

Mravenci v přírodě provzdušňují půdu a slouží jako strava pro ptáky. Chcete-li je udržet venku, zajistěte jim tam dobré podmínky k životu, aby je nemuseli hledat u vás. Například zabíjení mšic u venkovních rostlin ničí jeden ze zdrojů potravy pro mravence, kteří se živí sladkou medovicí, kterou mšice vylučují. To ostatně známe i z Ferdova mraveniště.

Související články