poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test turistických holí: kvalita nemusí být drahá

2.7.2020

Turistické hole musí být dostatečně pevné a lehké. Rukojeť by měla dobře absorbovat pot. Produkt s výhodným poměrem cena-výkon ze švýcarského testu je běžně dostupný i u nás.

Dobré turistické hole při správném používání šetří kolena a kyčle, podporují rovnováhu a vejdou se do batohu. Švýcarská veřejnoprávní televize SRF testovala dvanáct nejprodávanějších modelů teleskopických holí. Nejlevnější pár stál 29,95 švýcarských franků, nejdražší zhruba šestkrát více. Nakupovalo se v řetězcích se sportovním zbožím, specializovaných obchodech i e-shopech. Hodnotila se pevnost hole a pásku, absorpční schopnost rukojeti, celková hmotnost a velikost balení.

Nejdůležitějším kritériem pro bezpečnost v terénu je pevnost. Turistické hole se nesmí v nebezpečných situacích nebo při větší zátěži zlomit. Testovalo se, zda hole a pásky na zápěstí vydrží zátěž 350 N, tedy přibližně 35 kg. Dobrou zprávou je, že deset vzorků touto zkouškou prošlo bez problémů. Selhaly dva výrobky – teleskopické hole Tchibo a rukojeť modelu Étoile d´Argent značky Trevolution. Oba získaly nedostatečnou. Zatímco Tchibo se bránilo tím, že jeho hole byly navrženy v jiné délce a pro menší zatížení, než se testovalo, druhý výrobce chybu uznal a bude hledat řešení k jejímu odstranění.

Ostatních 10 vzorků prošlo testem podstatně lépe – čtyři získaly dobré hodnocení a osm dokonce velmi dobré. Výhercem testu se stal nejdražší zkoušený výrobek, AlpineCarbon Cork značky Black Diamond, který byl nejpevnější a jehož korkové rukojeti nejlépe absorbovaly pot.

Nejlepší poměr mezi kvalitou a cenou nabídly hole Arpenaz 200 od Quechua, z Decathlonu. Dle testu se jednalo o velmi pevný výrobek, který je přitom druhý nejlehčí. Pár stál 32 franků, ale hole lze koupit i jednotlivě, což je velmi praktické, pokud o jednu přijdete.

Podrobnější výsledky testu a úplný výčet testovaných výrobků, jejich značek a ceny najdete zde. Klikněte na aktivní odkaz pod obrázkem testovací tabulky v textu.

Související články