poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Spotřebitelské organizace varují před dětským pásem SmartKidBelt

23.9.2020

Dětský bezpečnostní pás SmartKidBelt neobstál v testech nizozemské spotřebitelské asociace Consumentenbond a může ohrozit život dítěte v případě nehody.

SmartKidBelt je doplňkový pás, který má stáhnout obě části pásu auta tak, aby chránil dítě vhodným způsobem a nebylo tudíž nutné použít sedačku nebo podsedák. Crash testy ovšem ukázaly, že SmartKidBelt neudrží ramenní část pásu dost nízko a ta se při nehodě zařízne příliš vysoko do břicha, čímž vyvine nepřiměřený tlak na střeva.

Dítě chráněné pouze pásem se SmartKidBelt tak může být velmi vážně zraněno i při lehčí nehodě. Výrobek nenabízí ochranu srovnatelnou s použitím kvalitní sedačky.

Použití doplňku SmartKidBelt navíc neruší povinnost používat dětskou autosedačku. Zákon ukládá povinnost použít dětský zádržný systém pro každé dítě, které je menší než 150 cm nebo lehčí než 36 kg.

SmartKidBelt byl homologován v Polsku. Problém je ovšem v tom, že výrobce si může sám vybrat úřad, který požádá o schválení, a když obdrží povolení k prodeji, lze jej pak dovážet do kterékoli členské země EU.

Consumentenbond varuje před používáním SmartKidBelt a usiluje o zákaz jeho prodeje a úplné stažení z unijního trhu.

Související články