poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pozitivní účinky antioxidantů na bolest svalů nebyly spolehlivě prokázány

11.2.2021

Antioxidační doplňky nejspíše nepomáhají proti bolesti svalů po námaze, ukázala mezinárodní metastudie.

Když jsou svaly po delší nečinnosti nárazově podrobeny větší námaze, projeví se to nepříjemnou bolesti. Té se nelze jednoduše vyhnout, upozornila španělská spotřebitelská organizace OCU. Existuje více teorií, proč svaly po námaze bolí.

Podle jedné jsou na vině volné radikály a reaktivní formy kyslíku v důsledku oxidačního stresu, ke kterému dochází při intenzivním cvičení. To by znamenalo, že antioxidanty mohou působit jako prevence. Tým organizace Cochrane, která spolupracuje se Světovou zdravotnickou organizací WHO, hledal vědecké potvrzení tohoto názoru a zjistil, že antioxidanty nejspíše nepomáhají.

Metastudie založená na 50 klinických výzkumech s 1089 účastníky ukázala, že rozdíl mezi stavem uživatelů antioxidační doplňků a uživateli placeba je tak malý, že je v praxi považován za irelevantní. Spolehlivost dostupných vědeckých prací je střední až nízká. To znamená, že zatím není jasné, jak se věci skutečně mají. Nelze tedy jednoznačně tvrdit, že užívání antioxidačních doplňků brání vzniku bolestivosti nebo snižuje její intenzitu.

Související články