poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zelená barva na obalech mycích prostředků nemá s ekologií nic společného

12.4.2021

Zelená barva na balení produktů na mytí nádobí ani neověřené označení nezaručují, že jde o ekologický výrobek. Belgická organizace Test-Achats si posvítila na dva výrobky, které se snaží oslovit ekologické cítění spotřebitelů.

Tablety do myčky Finish Powerball jsou nabízeny jako prostředek přátelský k přírodě, ale nemají žádnou ekologickou certifikaci. Na obale je uvedeno, že tablety neobsahují fosfáty. Jde tak o reklamu na samozřejmost, protože fosfáty jsou v prostředcích na mytí nádobí zakázány. Stejné tvrzení najdete také na jiných produktech tohoto typu. Logo AISE na obalu Finish Powerball podle Test-Achats rovněž nezaručuje nic, protože jde o nespolehlivý certifikát sdružení výrobců detergentů vázaný pouze na souhlas s prohlášením o dobrých environmentálních praktikách. Spotřebitelské testy ukázaly, že složení tohoto produktu lze zlepšit.

Tekutý přípravek na mytí nádobí Dreft nabízí 100% přírodní aroma bergamotu a zázvoru a aktivní látky rostlinného původu. Dreft je podle prohlášení na obalu „dermatologicky schválený“, přestože obsahuje alergenní vonné látky, jako jsou citral nebo limonen, který škodí vodním organismům. Takové tvrzení je tedy nepodložené, a tudíž zavádějící. Naopak Dreft Extra Hygiene (Lime & Lemongrass), na kterém nejsou žádná ekologická nebo zdravotní tvrzení, neobsahuje žádné alergeny a v testech spotřebitelské organizace získal nejvyšší ekologickou známku.

V současné době se v EU používá přes 200 environmentálních značek a na celém světě je jich přes 450. Některé jsou spolehlivé, jiné nikoliv, protože jsou často udělovány výrobci a nejsou ověřovány nezávislými třetími stranami.

Související články