poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test univerzálních čističů: Některé poškozují plastové materiály

14.5.2021

Kvalita univerzálních čisticích prostředků se liší a cena nevypovídá nic o jejich účinnosti. Vítězem německého testu se stal produkt privátní drogistické značky. Některé testované produkty ohrožují životní prostředí svým složením nebo hůře recyklovatelným obalem.

Německá organizace Stiftung Warentest provedla test 13 univerzálních čisticích přípravků včetně značkových produktů Der General, Frosch a Meister Proper. Zaměřila se také na levnější prostředky Aldi Nord, dm, Lidl, Rewe nebo Rossmann. Univerzální čističese používají převážně k vytírání podlah a v neředěné podobě také k odstraňování odolných skvrn. To byla hlavní kritéria testu.

Nejlépe odstranil mastnotu a prach vítěz Rossmann Domol. Velmi dobré hodnocení obdržely dm Denkmit, Frosch, Lidl W5 a Meister Proper, ale dobře si vedly i značky Edeka, Rewe či Sodasan. Dva čističe v testu propadly. Vzorek značky Sagrotan byl sice účinný, ale poškodil plasty, na které byl aplikován. Kromě toho silně znečišťuje vodu látkou benzalkoniumchlorid.

Čtyři obaly testovaných vzorků (Aldi Nord, Der General, dm a Lidl) nejsou snadno recyklovatelné, protože nelze odstranit jejich etikety.

Žádný prostředek není skutečně univerzální a neporadí si se vším. Odstraní sice mastnotu a prach, ale nezvládne třeba vápenaté, škrobové nebo lepkavé skvrny. Na vodní kámen, laminátové či dřevěné podlahy nebo při mytí oken použijete odlišné přípravky. Mnoho univerzálních čisticích prostředků obsahuje látky pro rychlé sušení. U většiny testovaných vzorků trvalo schnutí vyčištěné plochy 2–4 minuty.

Související články