poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nové značení čisticích prostředků

12.10.2021

Nový kód na balení prostředků s nebezpečnými látkami umožní od příštího roku rychlejší a účinnější zásah při otravě chemikáliemi v prostředcích pro domácnost. Jmenuje se UFI a odborníci z něj okamžitě vyčtou zásadní informace o složení.

Čisticí prostředky, kutilské potřeby nebo přípravky pro péči o zahradu obsahují dráždivé látky, které mohou být zvláště nebezpečné v případě požití nebo kontaktu se sliznicemi a pokožkou. V roce 2020 zaznamenalo belgické středisko pro kontrolu otrav více než 12 000 hovorů týkajících se problémů s chemikáliemi určenými k použití v domácnosti.

V takovém případě by měl spotřebitel okamžitě zavolat na nejbližší toxikologické centrum a mít po ruce obal příslušného výrobku, aby rychle a přesně informoval odborníka na lince o původci otravy a získal tak účinné a rychlé rady, jak postupovat, připomněla spotřebitelská organizace Test-Achats. V tak stresujícím okamžiku je však náročné soustředit se a posoudit, která informace na obale je nejpodstatnější. Proto se 1. ledna 2021 na balení nových produktů objeví kód UFI (Unique Formula Identifier), tedy jedinečný identifikátor složení, a do roku 2025 jej musí mít všechny výrobky patřící do příslušných kategorií.

Kód UFI sestává z 16 znaků (písmen a číslic) a toxikologická centra z něj rychle a přesně vyčtou, jaké chemikálie výrobek obsahuje. Znalost toxických látek ve směsi ušetří čas a usnadní pomoc. Díky kódu UFI budou mít lékaři prostřednictvím zvláštní databáze přímý přístup k informacím o látkách v přípravku, jejich toxicitě a léčbě, kterou je třeba aplikovat doma nebo v nemocnici. 

Kód UFI najdete na čističích, pracích prostředcích, osvěžovačích vzduchu a vonných svíčkách, přípravcích pro kutily, barvách, lepidlech, nátěrech, chemikáliích pro zahradnictví (hnojiva, pesticidy), drogistickém zboží (bělidla, kyseliny), výrobcích pro údržbu bazénů, směsích do elektronických cigaret nebo inkoustech a tonerech do tiskáren. Nevztahuje se na kosmetiku, výrobky pro osobní péči a léky, protože pro ně platí jiná část evropské legislativy. Kód UFI najdete poblíž značky produktu a varovných ikon, že se jedná o nebezpečnou látku, obvykle na zadní části obalu.

Související články