poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

OCU chce zpřísnění pravidel pro potravinové doplňky

29.3.2017

V oblasti potravinových doplňků na evropském trhu stále chybí závazná regulace, a proto zde panují nejasnosti v pravidlech pro jejich prodej a užívání. Španělská spotřebitelská organizace OCU a Evropská spotřebitelská organizace BEUC proto volají po stanovení jasných pravidel.

Prodej potravinových doplňků podle OCU v současné době funguje v právním vakuu. Mnozí výrobci tak klamou spotřebitele, prodávají neúčinné doplňky či naopak látky, jež mohou být i zdraví škodlivé. To by se však mělo změnit.

OCU společně s BEUC představily návrh evropské regulace potravinových doplňků. Jeho prvním bodem je sjednotit a harmonizovat seznam zakázaných a povolených látek, vše by mělo být podloženo řádným výzkumem. Důraz by se měl klást zejména na bezpečnost výrobků a jejich dopad na zdraví spotřebitele.

Prodejci a výrobci podobných doplňků by měli přesně informovat o jejich složení. Neměla by se tak opakovat situace, kdy se ve volném prodeji objeví přípravky, které obsahují látky dostupné jen na předpis. Mezi doplňky stravy a léčivy by měla existovat jasně stanovená hranice. U účinných látek, které se používají v potravinových doplňcích, by měly být jasně stanoveny maximální denní limity, a to zvlášť pro dospělé a zvlášť pro děti.

Pozornost dozorových orgánů by se také měla zaměřit na vedlejší účinky a kontraindikace používaných látek. V neposlední řadě by se měl zpřísnit postup vůči používání klamavých a nepodložených reklamních tvrzení o účinnosti výrobku. Veškerá tvrzení v reklamě či na obalu výrobku by tak skutečně musela vycházet z výsledků vědeckých studií. V současnosti se přitom výrobci často spoléhají na obyčejné anekdotární důkazy a příběhy jednotlivců, někdy si pak pouze vymýšlejí.

Trh s potravinovými doplňky může skutečně připomínat džungli. Často se na něm objevují výrobky s látkami pouze na lékařský předpis, zejména v „přírodních“ lécích na potenci či pro urychlení váhového úbytku. Zajímavý pokus minulý rok učinila americká spotřebitelská organizace Consumer Reports, která si na internetu objednala účinné látky včetně těch potenciálně nebezpečných a zkusila namíchat vlastní doplněk stravy. Od uvedení na trh ji dělilo jediné razítko. Redaktoři přitom při pokusu záměrně ignorovali právní regulaci pro výrobu potravinových doplňků.
 

Související články