poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Automobily mohou být napadeny ransomwarem

17.7.2017

Odborníci varují, že cílem další vlny útoků ransomware mohou být i chytré automobily. Uvádí to americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR).

Jakýkoliv spotřebič, který je připojený k internetu pomocí nepříliš dobře chráněného připojení, se může stát cílem útoku hackerů. Týká se to i automobilů, z nichž se v poslední době stávají téměř počítače na kolech. Chyb v zabezpečení přitom obsahují dost.

Potíže se zabezpečením u některých vozů, zejména těch z koncernu Fiat Chrysler, objevili již před dvěma lety hackeři Charlie Miller a Chris Valasek. V tomto případě se ovšem nejednalo o útok s cílem uškodit, spíše upozornit na hrozící nebezpečí. Při pokusu, který hackeři provedli společně s redaktory CR, se jim podařilo za jízdy ovládnout většinu funkcí vozu od rádia a ostřikovačů až po převodovku.

V tomto případě byly vozy napadeny přes palubní počítač Uconnect, chyby v zabezpečení se ovšem vyskytují například i v bezklíčovém otevírání dveří či skrz aplikace v zábavním centru vozu.

Podle odborníků, jež CR cituje, se tak snadno může stát, že při další vlně útoků ransomwarem budou napadeny i automobily. Odborníci nečekají od hackerů hororové scénáře ovládnutí vozu za jízdy. Za pravděpodobnější považují napadení zaparkovaného vozu, který bude po útoku nemožné nastartovat do chvíle, než jeho majitel zaplatí výkupné v bitcoinech.

Automobilky přitom podle CR věnují problematice zabezpečení palubních systémů minimální pozornost, a to i přes varovné signály od odborníků a současné aféry ohledně zabezpečení chytrých spotřebičů. Jak CR podotýká, automobily přitom nejsou ničím jiným než velkým chytrým spotřebičem. Že se nejedná o planý poplach, svědčí i varování ohledně problémů se zabezpečením, jež automobilkám dala v loňském březnu FBI.

Ransomware je způsob počítačového útoku, kdy hacker zamezí uživateli v přístupu k zařízení, dokud není zaplaceno výkupné, leckdy ho však uživatel nezíská ani po zaplacení. Ke známým případům napadení ransomwarem patří třeba případy, kdy hackeři takto vyřadili z provozu systém pro prodej jízdenek pro městskou hromadnou dopravu v San Franciscu nebo případ rakouského hotelu, v němž hackeři vyřadili z provozu rezervační systém i otevírání dveří hotelových pokojů pomocí karty.
 

Související články